Dnešní tvář jedné z dominant Litvínova vtiskl architekt F. M. Kaňka na přání Jana Josefa z Valdštejna. Zámek byl dostavěn v roce 1742, a to za působení dalšího ze známého šlechtického rodu Františka Josefa Jiřího z Valdštejna. Litvínovský zámek je nyní přístupný veřejnosti po celý rok. Pozornost si zaslouží stálá expozice přibližující historii nejen samotného zámku, ale i života a práce místních obyvatel v první manufaktuře na sukno ve střední Evropě. Ta je doplněna zvětšenými grafikami, znázorňujícími právě výrobní proces v LITVÍNOVSKÉ HRABĚCÍ MANUFAKTUŘE.
Na mladší historickou dobu odkazuje výstava HISTORIE VÝROBY HRAČEK HUSCH vyráběné v Litvínově v letech 1925–1938. Tato výstava, která potrvá do konce roku, si zajisté získá především děti a mladší návštěvníky.
Stávající výstava je doplněna o nové exponáty a velké elektrické kolejiště sestavené z železničních hraček HUSCH. Hračky zapůjčili sběratelé M. Smaha a M. Widenský.
Aktuálně je v prostorách instalováno i několik výstav. V první řadě se jedná o novou výstavu, nesoucí název LITVÍNOVSKÉ ZÁMECKÉ IMAGINÁRIUM DIVADLA BRATŘÍ FORMANŮ A JEJICH PŘÁTEL, která bude přístupná do 30. října. Díky nápadům přátel bratří Formanů a jejich divadla se zámek Valdštejnů proměnil v kouzelný svět.
Prostory zámku jsou pro svět imaginária jako stvořené. V každé místnosti se před návštěvníky otevírá úplně jiný svět. Střídá se maňáskové divadlo, les s bystřinou, herny plné dřevěných hraček, o pár metrů dál se ocitnete u moře.
Prohlídky výstavy Litvínovské zámecké imaginárium Divadla bratří Formanů a jejich přátel: út–ne 9.00, 10.30, 13.00, 15.30 hodin. Vstupné: děti a studenti 30 Kč, důchodci 50 Kč, dospělí 90 Kč, rodinné vstupné 150 Kč.
V neposlední řadě stojí za prohlídku stálá expozice SOCH STANISLAVA HANZÍKA. Zajímavostí je, že se některé z jeho vystavovaných soch objevily v českém filmu Pupendo.
Neuškodí ani trocha recese výstava PŘEHLÍDKA ŘEMESEL, NÁPADŮ, ZRUČNOSTI A VTIPU aneb Vánoce po celý rok nabízející tradiční i zcela netradiční vánoční dekorace.