Černý kašel je letos na výrazném vzestupu. Podle primáře Infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice a předsedy Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně Pavla Dlouhého je nákaza zrádná, protože v prvním týdnu se onemocnění nedá odlišit od jiných infekcí dýchacích cest. Černý kašel je nebezpečný, především pro malé děti, ale v ohrožení jsou i vysoce rizikoví pacienti, tedy i senioři nebo ti se závažnější poruchou obranyschopnosti organizmu.
Případů černého kašle v Česku přibývá. Nemocní jsou ve všech věkových skupinách. Jak je na tom Ústecký kraj?
Epidemie je v celé České republice a také Ústecký kraj registruje již stovky případů. Nejvíce postižení jsou dospívající, vysoké počty nemocných jsou zejména ve věkové skupině od 17 do 22 let. Důvody jsou dva – zhruba desetina dětí není přeočkována ve věku 5 a 10 let, přestože jsou tyto dávky vakcíny proti tetanu, záškrtu a černému kašli součástí povinného očkovacího kalendáře. Druhým důvodem je, že novější očkovací látky jsou šetrnější a bezpečnější, ale poskytují ochranu po kratší čas.
Máte v nemocnicích napříč Ústeckým krajem nějaké pacienty s horším průběhem této nemoci?
Černý kašel je typickou ambulantní chorobou, je to onemocnění, které se léčí především v ordinacích praktických lékařů pro dospělé nebo pro děti a dorost. Zcela výjimečně končí pacienti s černým kašlem v nemocnicích, což se týká dětí do dvou tří let věku. Jejich dýchací cesty jsou menší a při poškození výstelky dochází k těžkým dechovým potížím. Ale naprostá většina pacientů zvládne tuto infekci v domácím léčení, i když je to nemoc nepříjemná, otravná a trvá řadu týdnů.
Jak vlastně zjistím, že mám černý kašel a musím při podezření na toto onemocnění navštívit lékaře?
Že mám černý kašel, nepoznám. V tom je nákaza zrádná, protože v prvním týdnu se onemocnění nedá odlišit od jiných infekcí dýchacích cest: projeví se rýmou, pálením či bolestí v krku, pokašláváním, zvýšenou teplotou. A takto se může projevit řada dalších, převážně virových nákaz. Lékař ani pacient z toho nejsou schopni poznat, že jde právě o černý kašel. Ani to není důležité, protože ve většině případů taková „viróza“ odezní a proběhne bez následků. Není potřeba užívat nějaké speciální léky a nejsou předepisována antibiotika, protože na virové původce nefungují. Pacientům doporučujeme týden zůstat doma, abychom neprskali na okolí, a když už musíme ven, tak s nasazenou rouškou či respirátorem, podle potřeby se dají použít kapky do nosu, léky proti kašli nebo proti horečce.
Je pro nějakou skupinu pacientů černý kašel nebezpečný?
Ano, jsou to vysoce rizikoví pacienti, tedy ti hodně staří nebo se závažnější poruchou obranyschopnosti organizmu, nebo, jak už jsem uváděl, malé děti. Ti všichni se mají na praktického lékaře obracet dříve. Ostatní tehdy, jestliže potíže po týdnu neodezní a jejich stav se nezlepší. Diagnóza se pak stanoví výtěrem z nosohltanu – který všichni známe z doby pandemie nemoci covid-19, a pak se metodou PCR určí původce, bakterie, která způsobuje černý kašel.
Je vhodná doba na přeočkování proti černému kašli?
My doporučujeme, aby alespoň jednou v dospělém věku byli všichni lidé přeočkováni nejen proti tetanu, ale současně i kombinovanou vakcínou, která chrání proti tetanu, černému kašli a záškrtu. V současnosti je k dispozici ještě vakcína, která má čtvrtou složku chránící navíc proti dětské obrně. O úhradě této nejdostupnější a zároveň nejúčinnější vakcíny pro podání v dospělém věku, a to nejlépe mezi 20. a 25. rokem, jednáme se zdravotními pojišťovnami. Očkování touto troj nebo čtyřvakcínou je ale možné absolvovat vždy, když nastane vhodná doba pro tradiční očkování proti tetanu – to je doporučováno v intervalu 15 let.
A komu byste doporučoval přeočkování především?
Nyní jsou všichni vyděšení a kvůli zvýšenému počtu případů řada lidí shání vakcínu proti černému kašli a snaží se rychle naočkovat. Kdo má zájem, měl by se k ní dostat, protože vakcíny by měly být dostupné u praktických lékařů. Na druhou stranu je třeba připomenout fakta: v loňském roce zemřelo na covid-19 v České republice 1203 lidí a na černý kašel jeden senior. To jen, abychom viděli, jak rizikové je onemocnění covidem proti černému kašli, pokud jde o úmrtí. A opakuji: nechci nijak zpochybňovat, že černý kašel je nepříjemná, mnoho týdnů obtěžující infekce, ale je nebezpečná pro zejména malé děti v prvním roce života. Pokud bychom někomu naléhavě a zcela určitě radili, aby se nechal v tuto dobu očkovat, tak to jsou ženy v poslední třetině těhotenství. Těhotná žena od 27. týdne by měla podstoupit posilující dávku očkovací látkou Adacel nebo Adacel polio. A to ne kvůli sobě, ale kvůli miminku, protože mu předá protilátky přes placentu v břiše nebo kojením. V prvním půlroce života dítěte jsou matčiny vlastní protilátky tím nejcennějším, co může miminku poskytnout. Chrání je tak před závažným a nebezpečným průběhem případného onemocnění.
Tušíte, jaké jsou příčiny vyššího šíření této nemoci?
To se teď pohybujeme v oblasti spekulací. Jednak u řady infekčních chorob vidíme určité vlny, kdy se v odstupu tří čtyř let objeví vyšší výskyt nějaké infekce. A nejde jen o černý kašel. Nedávno jsme to registrovali při takzvaném suchém zápalu plic. Zde jde o desítky let známou infekci způsobovanou mykoplazmami, která se v uvedené periodicitě přirozeně vrací. Dále pak spekulujeme, jaký vliv měla kovidová doba, kdy se lidé méně setkávali, nepobývali v kolektivech a chránili se rouškami a respirátory. To znamená, že se nepromořili a jsou více vnímaví a velice náchylní k nakažení. Vliv má návrat k cestování, protože mnoho případů je do Česka zavlečeno ze zemí s vysokým výskytem, v Africe, v Asii. Určitě nepodceňujeme ani to, že se kontinentem pohybují nějaké vlny migrantů, ale na druhou stranu odmítáme, aby se to připisovalo Ukrajině. Tam je sice vyšší počet případů, ale při žádném z šetření, které hygienici uvádějí, se neprokázalo, že by zdrojem nákazy byli ukrajinští uprchlíci. Faktorů ovlivňujících šíření černého kašle je určitě víc. Posledním je nepochybně ten, že zatímco první tři dávky hexavakcíny v prvním roce života dostane 96 % procent dětí v České republice, přeočkování v 5 a 10 letech absolvuje jen 90 %. Takže desetina dětí nemá posilující dávku. A víme, že jsou oblasti, kde řada dětí nemá svého pediatra, a tak dlouhodobou péči o ně a očkování nikdo neobstará. Negativní vliv nižší proočkovanosti je tedy určitě výzva, kterou je do budoucna potřeba řešit.
Dá se říct, že se blížíme k vrcholu počtu nakažených černým kašlem? Kdy můžeme čekat ubývání počtu nákaz?
Chladné počasí je obdobím vhodným pro šíření kapénkové nákazy, epidemie tak potrvá ještě několik týdnů. Předpokládáme, že počty nakažených v květnu červnu výrazně poklesnou a bude lépe. V tuto chvíli je potřeba vyzvat, abychom byli ohleduplní, a musíme-li už v době nemoci opustit byt, jsme v hromadném dopravním prostředku, v obchodě, u lékaře, tak si berme respirátor, roušku. A naopak, když je někdo ohrožený a musí do těchto míst – třeba je dlouhodobě léčen pro onkologické onemocnění – sám sebe může respirátorem chránit. Takovým lidem bychom se neměli posmívat a být vůči nim nepřátelští. Protože oni mají k ochraně důvod.