Ve Štětí dokazují, že stále platí známé rčení Co Čech, to muzikant

Foto: Fotoklub Štětí
  •  

Štětí bude v červnu hostit už jednatřicátý ročník vyhlášeného Národního festivalu dechových orchestrů z kulturního zařízení města. Podle Radka Kulhánka z KIZ počátek vzniku festivalu je datován do roku 1969. „Letos je to 31. ročník a doufám, že bude stejně tak úspěšný jako ty minulé.

V jaké termínu se festival koná a na jaké soubory se návštěvníci mohou těšit?

Festival se již několik desítek let koná předposlední víkend v červni. Letos od 21. do 23. června. Ze zahraničí přijedou velké orchestry z Polska a Chorvatska a menší dechový soubor z Holandska. Z tuzemských orchestrů to bude domácí Severočeská harmonie Štětí, Dechový orchestr mladých Roudnice nad Labem, ZUŠ Němčice nad Hanou, Dechový orchestr mladých Haná Přerov, ZUŠ Český Krumlov, Bohemian Marching Band Sokolov, Městský dechový orchestr Kopřivnice, Městská hudba Fr. Kmocha Kolín, Podnikový dechový orchestr ŠKODA Mladá Boleslav a Vinařinka. Více informací o festivalu najdete na www.fedo.cz.

Přiblížíte letošní program?

Koncerty začínají 21. června, kdy se představí Ústřední hudba Armády České republiky, dále orchestry ze zahraničí a jako třešnička na závěr, slovácká Vinařinka. V sobotu, kdy po slavnostním průvodu městem bude festival oficiálně zahájen, se představí tuzemské orchestry na odpoledních koncertech na Husově náměstí, večer pak při matiné mažoretek v areálu věžových domů. Zahraniční orchestry vystoupí také v nedalekém Úštěku při zahájení letní sezóny. Nedělní dopoledne je věnováno zkoušce na odpolední monstrkoncert. Ve městě hrají zahraniční orchestry a Vinařinka. Mažoretky se představí před monstrkoncertem na Husově náměstí. Závěrečný monstrkoncert, kterého se zúčastní všechny účinkující orchestry je rozdělen do tří bloků – kdy hrají zvlášť orchestry dospělých a mládeže, poté dohromady všichni orchestry včetně zahraničních zahrají pět závěrečných pochodů. Jednotlivé skladby střídavě řídí dirigenti z jednotlivých zúčastněných orchestrů.

Kromě velkých dechových orchestrů zmiňujete také mažoretky…

Málokdo ví, že první mažoretkový soubor v tehdejším Československu vznikl začátkem 70. let minulého století právě ve Štětí. Tehdejší dirigent Jaroslav Bílý po návratu ze zájezdu do Francie, kde mažoretky viděl, založil podobný soubor i ve Štětí. První vedoucí mažoretek byl Stanislav Štangler, učitel a taneční mistr z Litoměřic. Štětská skupina mažoretek tak vznikla z děvčat, které vedl v tanečních. Letošního ročníku se zúčastní na osm souborů mažoretek z Česka i zahraničí a pochopitelně i ze Štětí.

Máte pro návštěvníky festivalu připravené i nějaké novinky?

Takovou praktickou novinkou bude zastřešení Husova náměstí velkoplošnými stany. Diváci si tak budou moci vychutnat koncerty i za nepříznivého počasí.

Dá se říct, zda je dechovka jen výsadou starších posluchačů nebo dokáže přilákat i mladé?

Velké dechové orchestry nehrají pouze klasické polky a lidové písně, které známe z dob minulých. Osu repertoáru tvoří zejména skladby světových autorů zejména z filmové hudby, od českých velikánů klasické hudby či upravené verze pro dechový orchestr moderních hudebních souborů. V repertoáru se samozřejmě objeví známé pochody či známé lidové písně, zejména pro doprovod mažoretek. Takže si tu svoji skladbu v zajímavém aranžmá a provedení najde i mladší posluchač. Nejen pro mladé máme v sobotu 22. června připraven i koncert nazvaný FERODO, což je vlastně Festival rockových dechových orchestrů, kde hrají kapely, které mají ve složení minimálně dva dechové nástroje. Je pravdou, že teenageři se asi moc bavit nebudou i když v minulosti jsme tu měli i rapové kapely, pochopitelně s dechovými nástroji.

Jak náročné jsou přípravy, tak velkého festivalu?

Od září se schází programová komise, která vybírá orchestry a společné skladby pro slavnostní zahájení, monstkoncert a mažoretky. Letošní rok je Rokem české hudby, kdy si připomínáme výročí Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Josefa Suka, Bohuslava Martinů či Jiřího Šlitra. Na festivalu FEDO zahrají všechny zúčastněné orchestry alespoň jednu skladbu od těchto autorů. V prosinci, kdy jsou známy přibližné počty účinkujících, se hledá a objednává ubytování. Obvykle je v době festivalu ve Štětí a v okolí ubytováno na 600 účinkujících. V novém roce se žádá o dotace a oslovují se sponzoři. Národní festival FEDO je zařazen do projektu Rodinné stříbro Ústeckého kraje, dále festival podpoří NADACE ČEZ, Ministerstvo kultury, místní papírny Mondi Štětí, pila Labe Wood, firmy FCC BEC, RATE apod. Na třídenní akci pomáhá také mnoho dobrovolníků jako průvodci a technické zajištění festivalu. Pro každý orchestr a skupinu mažoretek je třeba připravit harmonogram – scénář celého festivalu. Přípravy jsou to náročné a čím pečlivěji se připravíme, tím víc jsou účinkující i diváci spokojeni.

Kromě festivalu dechových orchestrů. Na co jiného byste nás do Štětí pozval?

Je Rok české hudby a ve Štětí budeme mimo jiné slavit i 60 let bigbítu ve Štětí, což je vlastně festival štětských rockových kapel. Ta první, The Postmen vznikla ve Štětí v roce 1964 a byl tu takový zvyk, že se štětší rockeři každých pět let sešli a pokud to doba umožnila, tak si i zahráli anebo poseděli v hospodě a probírali se životem muzikanta. Letošní koncert se bude konat 18. května u skate parku u řeky Labe. Vystoupí 14 štětských rockových kapel a začátek je plánován na 13 hodinu. Po prázdninách to bude Tradiční štětský jarmark, který se uskuteční 14. září. Celodenní akce, která se koná na Husově a na Mírovém náměstí začíná v 10 hodin ráno.

Platí ještě pořád okřídlené Co Čech, to muzikant?

No, když se přijedete podívat na FEDO 2024, tak si řeknete, že platí. Na festivalu vystoupí přes 600 muzikantů, kteří v neděli na závěr festivalu zahrají dohromady 21 skladeb, které řídí dirigenti z jednotlivých orchestrů. Je to krásná tečka tří dnů skvělé hudby. Pokud nevěříte, přijeďte do Štětí a přesvědčte se sami.