Toulky po Podkrkonoší se povedly

  •  

I v letošním roce jsme vyjeli na týdenní pobyt. Tentokrát do Hotelu Sumo  v  Jilemnici  a poznávali Podkrkonoší. Účastnilo se 45 našich členů. Turistických cílů jsme dosáhli za pomoci autobusu a ochotného pana řidiče Kozlíka.

Samotná Jilemnice nás zaujala množstvím hřišť, tělocvičen i bazénu a celkově upraveného čistého města. Líbilo se nám v zámeckém parku i zámku. Zajímavý byl Metelkův  betlém, galerie malíře Kavana i pivovar s muzeem lyží. Zvláštností Jilemnice je zvědavá ulička s hrázděnými domky. Mají okna ve štítu obrácená k náměstí, aby lidem nic neuniklo .

Deštivé úterý jsme strávili na hradě Pecka v jediném zachovalém paláci, obklopeném zříceninami staré části. Další den vedla  naše cesta do obce Poniklé na exkursi do výrobny perliček a vánočních ozdob z perlí. Jako ojedinělá  řemeslná práce  získala  cenu  UNESCO. Ještě nás zaujala národopisná sbírka krkonošských řemesel v bývalé stodole a nadšená průvodkyně. Ve středu  všichni prošli  romantickou Riegrovou stezku u Semil. Naše zpáteční cesta  vedla přes nádherné výhledy  a do Malé Skály. Další dny jsme zajeli do Bozkovských jeskyní, Špindlerova Mlýna i lanovkou na rozhlednu Žalý.  Poslední den pobytu naše cesta směřovala do Nové Paky. Ta nás  překvapila množstvím památek, secesní dům Suchardů a zvláště torzo zkamenělého kmenu stromu starého 3 miliony let.

Celý týden byl naplněn pestrým programem, krásným počasím a dobrou  náladou. Děkujeme Jarmile Kubáskové  a  Zdence  Špikové   za přípravu a organizaci krásných výletů Na přípravě našeho pobytu se podíleli všechny členky výboru.Budeme se těšit na další týden v roce 2023.

Blanka Marková a Dana Vodvárková, za bývalé pracovníky školství Děčín