Startují kotlíkové dotace, kraj rozdělí 167 milionů

  •  

V pondělí 16. září startuje další a poslední vlna kotlíkových dotací. Ústecký kraj v ní rozdělí 167 milionů korun. Celkově by v našem kraji mělo být v této výzvě vyměněno 1 610 kotlů. I tentokrát bude možnost výhradně elektronického podání žádosti přes internet.

„Ústecký kraj byl kdysi prvním krajem, kde se s kotlíkovými dotacemi začalo. V aktuální výzvě nebude podpořena výměna za nový kombinovaný kotel uhlí/biomasa. Od poslední výzvy není po žadatelích požadováno provádění takzvaných mikroenergetických opatření ani dokládání průkazů energetické náročnosti budov,“ popsal první náměstek hejtmana Martin Klika.

Na nový zdroj tepla může domácnost získat až 127 500 Kč. Podle druhu si žadatelé mohou přijít na 95 tisíc až 120 tisíc korun, dalších 7 500 korun je bonus pro obyvatele žijící v obcích se zhoršenou kvalitou ovzduší. Staré kotle na pevná paliva 1. či 2. emisní třídy bude od září 2022 zakázáno provozovat.

„Obyvatelé Ústeckého kraje doposud vyměnili v kotlíkových dotacích přes 3 000 kotlů. V letošní výzvě mají poslední šanci na výměnu za velmi výhodných podmínek. Navíc rodiny, které na výměnu zdroje tepla nemají našetřené peníze, mohou v Ústeckém kraji žádat o kotlíkovou půjčku,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.

Potřebné dokumenty si můžou žadatelé předvyplnit už teď. Po elektronickém odeslání kompletní žádosti přijde potvrzení i s pořadovým číslem žádosti, do 24 hodin pak i potvrzená žádost, kterou je nutné vytisknout podepsat a vše do 10 pracovních dnů doručit na podatelnu krajského úřadu. Příjem žádostí tedy startuje 16. září v 10:00 hodin a bude možné je podávat až do konce října 2020. V případě, že budou do této doby vyčerpány finanční prostředky, bude příjem žádostí ukončen dříve.