Snímky festivalu Jeden svět uvidíte i na univerzitě

  •  

Filozofická fakulta UJEP se v začínajícím letním semestru zapojí do projektu Promítej i ty, který nabízí k promítání filmy z festivalu Jeden svět zaměřené na lidská práva.

„Jedná se o platformu, díky které můžete zdarma a legálně promítat kvalitní dokumentární filmy, a to sami sobě nebo širšímu publiku. Festival Jeden svět, který je největší přehlídkou dokumentárních filmů o lidských právech, vyjedná a zaplatí licence majitelům filmových práv a vy díky tomu můžete všechny dokumenty stahovat a promítat,“ uvádí Barbora Řebíková z katedry politologie a filozofie, která se organizace promítání na FF UJEP ujala.

Vybírat je možné z 50 filmů, které jsou zaměřeny na ekologii a zodpovědnou spotřebu, inkluzi a vzdělávání, problémy spojené s migrací, občanský aktivismus, porušování lidských práv, sociální vyloučení a zločiny z nenávisti, ale také problematiku související s vylučováním seniorů či současným životním stylem. Všechny nabízené filmy jsou bud´ v originálním jazyce s českými titulky, nebo se jedná o domácí produkci v češtině. Z českých filmů je zařazen zajímavý dokument Ivo Bystřičana o výstavě dálnice D8 chráněnou oblastí Českého středohoří Dál nic nebo také například Film jako BRNO o lidech, kteří se snaží v moravské metropoli blokovat pochod neonacistů, a to v režii V. Klusáka a studentů DAMU.

„Na filozofické fakultě bude promítání probíhat každou středu od 13:00 hodin v učebně A 219. Studenti vždy o výběru filmu mohou předem hlasovat. Nejbližší projekce se chystá na středu 21. února a studenti pro tento den vybrali norský film Plavba G. Kuriana. Jedná se o příběh muzikanta Nabdíla, novinářky Angely a ajťáka Ramiho, kteří uprchli před válkou v Sýrii do Egypta,“ dodává organizátorka promítání B. Řebíková.

Filmový festival Jeden svět během 20 let vyrostl v největší dokumentární filmový festival s tematikou lidských práv na světě. Pořádá jej společnost Člověk v tísni. V letošním roce se festival koná ve dnech 5.–14. března v Praze a poté v dalších 36 městech. V Ústí nad Labem bude probíhat 19.–23. března, projekce poběží ve veřejném sále Hraničář, a to včetně doprovodných akcí a promítání pro školy.

„V minulosti se na pořádání festivalu v Ústí nad Labem podíleli i studenti naší fakulty, proto jsem ráda, že tímto způsobem budeme na festival, který považuji za velmi důležitý a potřebný, napojeni. S organizací Člověk v tísni spolupracujeme dlouhodobě, zejména při pořádání zajímavých přednášek pro naše studenty,“ doplňuje děkanka Filozofické fakulty UJEP Michaela Hrubá.

Více informací najdete ZDE.

UJEP Ústí nad Labem

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*