Sestřička: V naší práci nás jen tak někdo nezastoupí

  •  

Pečovat o nemocného člena rodiny doma vám i během pandemie koronaviru pomůže ústecká agentura domácí péče ACME. Podle jedné ze sestřiček Bc. Terezy Matasové se péče o nemocné během pandemie neliší a klienti se na ně můžou naprosto spolehnout.

Jak náročná je péče o pacienty během pandemie koronaviru?

Je to rozhodně jiné. Musíme teď řešit věci, na které bychom před rokem nejspíš ani nepomysleli. Objevují se problémy jako rušení objednaných termínů vyšetření, dlouhé čekací doby nebo strach lidí dojít k lékaři. Většinu problémů musíme s lékaři konzultovat především po telefonu a snažit se o kontinuitu péče o klienta a nedělání chyb. Snažíme se také, aby klienti neztráceli motivaci a uvědomili si, že ani nouzový stav tu nebude věčně a zase bude lépe.

Jak se v této době chráníte?

Naštěstí máme všechno potřebné vybavení, jako jsou respirátory, ochranné obleky, rukavice. Samozřejmě dodržujeme všechna opatření a pravidelně se na covid testujeme. Na druhou stranu je teď možná víc, než kdy předtím důležité chránit své psychické zdraví a odolnost v této náročné době. To je samozřejmě individuální dle potřeb a preferencí jednotlivce – procházky do přírody, vzájemná pomoc, dostatek odpočinku.

A co pacienti?

Velký problém u pacientů pociťuji v jejich izolovanosti a samotě. Většina našich klientů patří do rizikové skupiny, takže je rozumné, že se je jejich rodiny snaží chránit. A nejde to jinak, než omezením styku a různých společenských událostí. Spousta z nich omezuje kontakt jen na telefonování a předání potřebných věcí. To v nich ovšem vyvolává pocit samoty, snižuje se jejich aktivita a zhoršuje se psychický i fyzický stav.

Nehrozí, že se kvůli nákaze koronavirem nebo karanténě za pacientem nedostavíte?

Věřím, že taková situace u nás nenastane. Klienty s koronavirem neodmítáme a snažíme se ze všech sil naplnit jejich potřeby i při ztížených podmínkách. Ani situace, že bychom všechny sestry naráz onemocněly, není pravděpodobná. Důsledně dodržujeme ochranná opatření, nestýkáme se a snažíme se ochránit, především kvůli této práci. totiž nemůže zastoupit jen tak někdo. Klienti se na nás můžou určitě naprosto spolehnout.

Co vás v době hrozby nákazy koronavirem trápí?

Rozhodně to jsou popírači covidu, zlehčování situace, informační chaos, nezodpovědnost lidí, kteří odmítají dodržovat základní opatření a vysoký počet nemocných z řady zdravotnického personálu – už před pandemií ho bohužel byl velký nedostatek.

Fungujete jako tým?

Myslím si, že ano. Při výpadku sestry reagujeme velmi pohotově a jsme schopny se ve službách zastoupit. Pomáháme si a zůstáváme optimističtí. Nemám strach některé z kolegyň zatelefonovat nebo požádat o pomoc. Rozhodně už se ale všichni těšíme, až budeme moct odhodit své respirátory a toto zvláštní období bude za námi.

 

ACME Domácí péče s.r.o.

Železničářská 908/24

400 03  Ústí nad Labem

Email: info@acmepece.cz

Tel. 475 216 331

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*