Senioři z Čížkovic vyráběli utopence

  •  

Jedenáctý květen se uživatelé Domova důchodců Čížkovice rozhodli, trávit svůj volný čas při společném vaření. Využili jsme krásného počasí a venkovních prostor zámku, abychom připravili příjemné prostředí pro nakládání špekáčků, takzvaných utopenců. Všichni se s chutí pustili do práce. Dámy si rozdělily práci mezi sebe, jedna skupina loupala cibuli a další krájely špekáčky na kolečka. Při výrobě utopenců se vedla debata nad tím, jak dlouho mít naložené špekáčky v nálevu, než budou mít správnou chuť. Všichni jsme se shodli, že déle jak týden nevydržíme odolávat a sníme je příští týden, ve středu 18. května.

Špekáčky s cibulí naložené v sladkokyselém nálevu je oblíbený pokrm české kuchyně. K pivu ho nabízí řada hostinců. Utopence si nakládají i lidé doma a dá se říct, že každá rodina má vlastní recept.

Zdá se, že myšlenka společného vaření se všem účastníkům velmi zalíbila a určitě to nebylo naposledy, kdy si mohli užít přípravu jídla a při tom zavzpomínat na to, jak ve svých domácnostech připravovali různé pokrmy a jaké byly zvyklosti v jejich rodinách.

Lze konstatovat, že všichni prožili krásné slunné odpoledne a budou se těšit na příští týden, jak si pochutnají na vlastnoručně vyrobené dobrotě.

Zuzana Česalová, Domov důchodců Čížkovice