Senioři v Teplicích

  •  

Po přečtení jarního vydání Seniorských listů mě jako členku Městské Rady seniorů v Teplicích potěšila aktivita všech seniorských klubů a organizací. Zejména Zvonkohry, SPCCH (civilek), Nového startu a Senioru Teplice (Kanape). Každé uskupení má trochu jiný program a některá jsou otevřena i nečlenům. Pak je výhodou pro seniory pestřejší výběr aktivit podle svého zaměření.

Únorové plavání seniorů Zvonkohry s nejlepším plavcem republiky inženýrem Stupkou, jenž překonal svůj La Manche dokonce dvakrát, je úctyhodné. Zvonkohra je také zaměřena na kulturní a vzdělávací programy.

SPCCH nabízí zejména společné týdenní poznávací, léčebné a rekonvalescenční pobyty v zajímavých destinacích ČR i v zahraničí. Překrásný byl zářijový pobyt ve Slezských Beskydech a připravuje se návštěva Bavorska. Velmi aktivní jsou také turistické skupiny, jež našlapaly za rok několik tisícovek km a zvítězily tak v celorepublikové soutěži „Rozchodíme civilky“.

Senior Teplice je vlastně komunitní centrum, kam může denně za některou zájmovou činností přijít každý, kdo nechce sedět sám doma. Pořádá také zajímavé výlety do blízkého okolí Teplic, zvládnou je i ti méně mobilní senioři.

Podobně funguje takzvané Centrum radosti, kde se sdružují programy Nového startu a KS Českobratrská. Nabízí pěkné výlety i do vzdálenějších míst, dokonce plánují návštěvu drážďanské galerie Zwinger. Zajímavá byla návštěva interaktivní výstavy IQ Landia v Liberci. I ti technicky méně zdatní se za pomoci šikovných školáků naučili mnoho nových věcí. Například ovládat robotickou ruku, programovat aj. Každé úterní odpoledne se v Centru radosti konají přednášky, besedy, prodejní výstavy, zábavné hudební pořady, společenské a sportovní hry.

A abych nezapomněla na seniorský klub Křesťanských demokratů. Ti se zabývají hlavně charitativní činností. Jak vidíte, tepličtí senioři se nemusí nudit doma „za pecí“. Jen si umět vybrat.

Zdena Večerníková, Městská Rada seniorů v Teplicích