Nebojte se říci si o pomoc. Každá situace má své řešení

  •  

Již pátým rokem se Spolek Osmička Ústí snaží pomáhat lidem, kteří se doma starají o své blízké. „Pomáháme rodinám seniorů, dlouhodobě nemocných a zdravotně postižených řešit tíživé životní situace, které jim brání takzvaně pečovat s lehkostí,“ vysvětluje ředitelka spolku Věra Kosová a dodává, že díky spolupráci s partnerskou organizací ACME Domácí péče a praktickými lékaři, existuje velmi úzká návaznost na klienty v terénu a lze tak dobře a pružně reagovat na aktuální potíže, které klienty i jejich rodiny trápí.

Podle ředitelky Osmičky nedávno minulé složitější období nepřálo realizaci oblíbených přednášek, ani zážitkovým kurzům, ale pomohlo se více zaměřit na individuální konzultace a poradenství. „Vzhledem k různým omezením zůstávali klienti a jejich rodiny více doma a i více řešili, jak zlepšit péči o své blízké nebo upravit domácí prostředí, tak aby pečování vyhovovalo. Prostě takové ty věci, na které v běžném životním rytmu nezbývá mnoho času,“ podotýká Věra Kosová.

A vysvětluje, že se na Spolek Osmička nově začali obracet také klienti senioři, které obavy z nákazy v podstatě doma uvěznili. „Tady se nám daří formou osobní návštěvy zmírnit jejich obavy nebo jim pomoci prostřednictvím sociálních síti na telefonu, počítače nebo tabletu, navázat alespoň vzdálený kontakt s rodinou.“

Ze zkušenosti v terénu jasně vyplývá, že kolikrát stačí jedna cílená konzultace nebo výběr té správné pomůcky, či praktický nácvik konkrétní situace a rázem se „nepřekonatelný“ problém stává rutinní záležitostí, které není třeba se obávat. „Proto pokud se necítíte jistí v péči o své blízké, či péči o sebe sama, bez obav se můžete obrátit na konzultanty našeho spolku, kteří vám rádi pomohou. Ať telefonickou, tak formou osobní návštěvy,“ říká ředitelka spolku a dodává: „Momentálně jsme v Ústí asi jediní, kdo přijedou pomůcky a bariéry řešit přímo do rodiny klienta.“

Nebojte se říci si o pomoc. Každá situace, má své řešení a mnohdy jednodušší, než se na první pohled zdá. Spolek Osmička Ústí pomůže a poradí se sociální i zdravotní péčí, kompenzačními pomůckami nebo architektonickými bariérami. Každému z klientů se věnují individuálně a řešení jeho problémů takříkajíc „šijí na míru“, aby v maximální možné míře vyhovovalo jak jemu, tak jeho rodině a blízkým, kteří pak mohou „pečovat s lehkostí“.

„Stejně jako všichni jsme rádi, že se věci vracejí do normálu a doufáme, že se i náš spolek bude moci brzy vrátit k přednáškám a kurzům. Zároveň, ale také věříme, že se nám podaří udržet rozběhlé individuální konzultace, které jsou zejména časově velmi náročné, a zájem o ně neustále roste,“ uzavírá Kosová.

Spolek Osmička Ústí můžete kontaktovat na telefonním čísle 774 441 046, e-mailem: osmickausti@seznam.cz nebo na webových stránkách www.osmicka-usti.cz.