Miniobálka je nový pomocník

Foto: Filip Klieštík
  •  

Projekt „Seniorská obálka“ pomáhá už tři roky záchranářům v péči o seniory v nepříznivé situaci. Informace o zdravotním stavu je ale důležité mít stále u sebe a kapesní verzi tiskopisu může mít každý třeba v peněžence.

Seniorské obálky získají zájemci na svém městském či obecním úřadě, u poskytovatelů sociálních a zdravotnických služeb, v knihovnách, seniorských klubech. „Některá města v Ústeckém kraji, jako například Litoměřice, je nabízí seniorům například v informačním centru. Určitě si Seniorské obálky, pokyny k jejich užívání a leták lze zdarma stáhnout na webu Ústeckého kraje www.kr-ustecky.cz, záložka Senioři a handicapovaní/Senioři,“ přibližuje vedoucí krajského odboru sociálních služeb Petra Lafková.

Senior, vlastník seniorské obálky, uvede údaje o zdravotním stavu, užívaných lécích, alergiích a kontakty na blízké osoby. Obálku s vyplněnou I.C.E. kartou senioři umístí na vnitřní stranu dveří od bytu nebo na lednici. Mini obálka se díky rozměrům necelých 8×10 centimetrů vejde do peněženky či kapsy. Senior, člověk se zdravotním postižením či omezením, ale i řidič ji tak může mít neustále při sobě. Informace uvedené v „Seniorské obálce“ pak mohou ušetřit záchranářům čas, když jde o život pacienta. Obě obálky jsou aktuálně navíc vybaveny informacemi o očkování majitele.