Máme se bát supervulkánů?

  •  

Vybuchují jednou za desítky až stovky tisíc let a jejich exploze mohou ovlivnit klima na celé planetě. Strukturní geolog Mgr. Prokop Závada, Ph.D., z Geofyzikálního ústavu AV ČR ve čtvrtek 11. ledna během své přednášky v ústecké kavárně Fokus kafe vysvětlí, kde supervulkány vznikají, co způsobuje jejich ničivé erupce a jak se jejich aktivita v současnosti sleduje.

Sopečná činnost je fascinujícím projevem vnitřní energie naší planety. Přenos tepla z jádra až k zemské kůře na povrchu řídí tektonické pohyby i vznik tavenin, které stoupají k tělesům sopek na povrchu Země. „Zatímco řada sopek vybuchuje s malou intenzitou a s periodou zhruba desítek až stovek let, výbuchy tzv. supervulkánů jsou mnohem vzácnější. Jsou však schopné vyvrhnout do atmosféry více než tisíc kubických kilometrů horninového materiálu, způsobí tlakovou vlnu a spad popela na rozsáhlém území kolem sopky. Globální klimatická změna, která v důsledku výbuchu supervulkánu nastane, může trvat i několik desetiletí. K explozi některého ze supervulkánů však naštěstí dochází jen zhruba jednou za deset tisíc let,“ říká Prokop Závada. „Z téměř dvaceti supervulkánů, o kterých vědci vědí, náš host představí především supervulkány Yellowstone v americkém státě Wyoming a Campi Flegrei poblíž italské Neapole, jehož výbuch by se nás dotkl nejvíce,“ dodává koordinátor cyklu Café Nobel, Frederik Velinský.

Prokop Závada se zajímá o procesy spojené s deformací a výstupem tavenin v zemské kůře. V laboratoři analogového modelování, kterou vybudoval na Geofyzikálním ústavu AV ČR, v. v. i., vytváří geologické modely, aby pochopil fyzikální zákonitosti vzniku různých geologických těles v přírodě. Za své poznatky získal v roce 2014 prémii Otto Wichterleho pro mladé vědce.

Přednáška v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 18:00 h.
Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

UJEP Ústí nad Labem