Inspekce se zaměřila na slevové akce a padaly pokuty

  •  

Kontroly  zaměřené  na  nabídku  a prodej zboží za akční ceny a zboží ze sezonních  slev  uskutečnila Česká obchodní inspekce. Zjistila, že nárůst porušení právních předpisů oproti stejnému období  roku  2017  byl  o šest procent.

„Někteří  obchodníci  nadále  klamou  spotřebitele tím, že neuvádí deklarované avizované slevy nebo akční ceny  nesprávně  účtují.  Česká obchodní inspekce doporučuje  spotřebitelům  kontrolovat si  zboží  nabízené  v akci,  zda je cena po slevě také správně naúčtována u pokladny, a aby případné nesrovnalosti ihned řešili. Spotřebitel má nárok na cenu, s jakou byl seznámen,“ říká ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

ČOI provedla do konce září celkem 1006 kontrol a porušení právních předpisů zjistila v  469 případech. Inspektoři se dokonce setkali s tím, že v některých  provozovnách  byla deklarována taková výše slev, která  není  uplatněna  u žádného  druhu  zboží.  Například stojan s oděvy, kde je uvedena výše slevy až 70 %. Na stojanu jsou však oděvy zlevněné maximálně o 30 %.

Ve  3.  čtvrtletí  roku  2018 uložila  ČOI  418  pokut  v  celkové výši 13 682 500 Kč. Za stejné  období  loňského  roku to bylo téměř o 6 milionů korun  méně.  V  rámci  kontrolní akce byl také vydán zákaz prodeje  4818  výrobků.  Hodnota  zakázaného  zboží  činila 512   429   Kč. Dalším opatřením bylo vydání zákazu používání 26 kusů měřidel.