Důchody v novém roce narostly o 40 korun

  •  

Od nového roku se zvýšila minimální mzda z 9200 korun na 9900 korun.

Skončil II. důchodový pilíř. Zvyšují se také důchody starobní, včetně předčasných starobních důchodů, důchody invalidní (pro invaliditu prvního, druhého i třetího stupně), vdovské, vdovecké a sirotčí.

Základní výměra důchodu, stejná pro všechny druhy důchodů, se zvýší o 40 Kč, tedy z 2400 Kč na 2440 Kč. Procentní výměra důchodu, která je individuální v závislosti na získaných dobách důchodového pojištění a dosahovaných příjmech, se nezvyšuje.

Důchodci dostanou v únoru jednorázový příspěvek 1200 korun navíc.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se tak snaží vykompenzovat nízkou zákonnou valorizaci pro rok 2016 vypočítanou podle údajů Českého statistického úřadu. „U průměrného starobního důchodu činí zvýšení částku odpovídající stu procent růstu úhrnného indexu spotřebitelských cen a o částku odpovídající jedné třetině růstu reálných mezd. Zákon tyto parametry přesně stanovuje a neumožňuje žádné jiné než takto vypočtené zvýšení důchodů,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Habáň. V roce 2015 si důchodci polepšili v průměru o 200 korun měsíčně, základní výměra se zvýšila o 60 Kč na 2 400 Kč a procentní výměra se zvýšila o 1,6 %. (sl)