Cyklorikša rozdávala radost v Roudnici

Foto: Viktor Nosek, Roudnice n. L.
  •  

Dvacet jízd a 25 ujetých kilometrů. Skoro třicet nadšených seniorů si užilo podél řeky Labe výlet, který pro ně byl opravdu mimořádný.


Projekt Cykloterapie postupně vstupuje do povědomí nejen místních, ale i přespolních nadšenců, kteří chtějí dopřát především seniorům vyjížďku po cyklostezce v elektrické cyklorikše. Spolupráce s dobrovolníky, kteří prošli školením, obsluhují rikšu a jsou pro seniory kamarádským doprovodem, funguje doposud výborně. Zdravé město Ústí nad Labem se tak stalo jedním z prvních tří měst v Česku, které rikšu pro své seniory pořídilo a uvedlo do provozu.

 
Zájem o rikšu projevili mimo jiné také v Roudnici nad Labem, kde se stala jedním z hlavních lákadel tamějšího Cyklobraní – Zažít Roudnici jinak. Rikša najela celkem 25 kilometrů podél řeky Labe a svezla bezmála třicet nadšených seniorů. „Krásné to bylo. Rádi bychom se svezli častěji,“ shodli se do jednoho. Většina z nich na kole neseděla desítky let. Nejstaršímu pasažérovi bylo 87 let, do rikši nastoupil i s manželkou. „Ani nemůžeme vyjádřit, jak úžasné to bylo. Je úžasné, když se myslí i na důchodce.“

 
Rikša byla do Roudnice nad Labem zapůjčena na jeden den díky vstřícnosti města Ústí nad Labem a Domova pro seniory ve Velkém Březně, kde je od začátku léta k dispozici klientům, kteří ji rádi a často využívají. Rikšu přijel do Roudnice řídit proškolený pilot Martin Urbánek z Ústí nad Labem ve svém volném čase. Jezdilo se za krásného počasí na cyklostezce přímo u Labe, která je pro výlety ideální.

 
Roudnice nad Labem díky místním dobrovolníkům a podpoře města rikšu pořídí na cyklistickou sezonu 2020. „Peníze na tento projekt byly předběžně schváleny,“ uvedl místostarosta Vlastimil Čtverák.