Činoherní studio se studenty znovu „překročí hranice“

  •  

Projekt Překročit hranice míří ke svému druhému pokračování. Na konci února se v Činoherním studiu představí další současný německý dramatický text ve formě scénického čtení a v prvním českém překladu.

V pátek 24. února bude mít premiéru text Wolframa Hölla s názvem A pak. Překlad se zrodil opět v Ústí nad Labem na Katedře germanistiky  Filozofické fakulty UJEP. Převodem do dramatické podoby a samotným ztvárněním v podobě scénického čtení se zabývají studenti Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, jmenovitě režisérka Olívia Fantúrová a dramaturg Samuel Chovanec. Do scénického čtení obsadili členku hereckého souboru Činoherního studia Annu Fišerovou a mladého pražského herce Jana Hofmana, který zazářil v internetovém seriálu Semestr.

Wolfram Höll:

Narozen v roce 1986 v Lipsku. Studoval tvůrčí psaní na Švýcarském literárním institutu v Bielu a divadlo na University of Arts v Bernu. V současnosti je řazen mezi inspirativni a nadějné mladé německé dramatiky. V letošním roce obdržel prestižní Mülheimskou cenu za nejlepší německojazyčnou hru, porota ocenila jeho text Drei sind wir (Tři jsme).

Projekt Překročit hranice představila dramaturgie Činoherního studia na začátku 45. sezóny. Spojují v něm síly studenti Katedry germanistiky Filozofické fakulty Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, kteří poprvé do češtiny překládají texty současných německy píšících dramatiků, a studenti českých vysokých uměleckých škol, kteří texty režírují ve formě scénického čtení. Činoherní studio jim poskytuje zázemí a možnost vyzkoušet si práci na profesionální půdě.

Na konci října loňského roku Činoherní studio uvedlo v české premiéře v rámci projektu text Stephana Wipplingera Kalhoty Kolo Žena, které zaznamenalo značný divácký úspěch. Z původně zamýšlených 2 repríz bylo nakonec 6 uvedení a scénické čtení se dostalo i na jeviště lodi Cargo Gallery kotvící v Litoměřicích či na půdu pražského Strašnického divadla X10.

Premiéra scénického čtení  A pak je naplánována na pátek 24. února, první repríza na pondělí 27. února a další na čtvrtek 2. března. Všechna představení se uskuteční v Obejváku Činoherního studia od 19 hodin.