Zrak je naším nejdůležitějším smyslem. Jen zřídka a jen málokdo z nás si to uvědomuje

  •  

Pokud bych mohla z vlastní praxe poradit, nejdůležitější je prevence. Téměř žádné oční onemocnění totiž nebolí. Proto je důležité mít svého očního lékaře a očního optika. Ti o vašem zraku a jeho měnícím se výkonu vědí nejvíce a mohou změny nejlépe vyhodnotit.

A to ideálně jednou za 2–3 roky. Pokud se léčíte s cukrovkou, vysokým tlakem či štítnou žlázou, návštěva očního specialisty by měla být ještě častější. Zároveň je důležité toto onemocnění mít kompenzované a pod kontrolou. V dnešní době, kdy stát přestal přispívat na optické pomůcky, se můžete rozhodnout, zda půjdete rovnou do oční optiky nebo k očnímu lékaři. Registrovaný oční optik optometrista je kompetentní osobou v péči o váš zrak, a pokud zjistí odchylky od normy, je povinen odeslat vás k očnímu lékaři.

Protože žijeme v komerčním světě, je velice těžké doporučit pracoviště, kde to funguje tak, jak má. Zavádějící jsou často slevy, produkty zdarma a největší dezinformací jsou reklamovaná měření zraku zdarma. Vždyť oční lékaři nebo optometristé jsou vysokoškolsky vzdělaní odborníci, a pokud by svoji práci dělali zdarma, na konci měsíce by odcházeli z práce s prázdnou. Jejich práce bývá tedy zakalkulována do produktu, který si kupujete, a celé se to dostává do neseriózní roviny.

Správné a kvalifikované měření zraku by mělo trvat zhruba 30 až 45 minut. Je proto vhodné se na ně objednat. Pokud se v den objednání necítíte nejlépe, je vždy lepší si termín upravit. Na základě měření by s vámi oční specialista měl rozebrat situace, které vás bez brýlí nejvíce trápí (televize, řízení, práce s textem či u PC) a navrhnout vhodné řešení. Tedy či brýle jedny, dvoje nebo kombinované. Zároveň, pokud si pořizujete kombinované brýle, by zhruba po měsíci nošení měl mít od vás zpětnou vazbu, zda vše funguje a brýle s úspěchem nosíte.

Také pravidelný servis brýlí není na škodu. Ideální jednou za 2–3 měsíce. Váš oční optik může vyhodnotit, zda je vše v pořádku, brýle dobře sedí a mohou tak poskytovat maximální komfort.

Ze své více jak 30leté praxe vím, že pokud se dodržují tato základní pravidla, všichni jsou spokojení.

Kateřina Novotná

 

KN OPTIK

U Nádraží 905/12, 415 01 Teplice

Tel.: 417 534 645, 417 533 961

Mob.: 606 846 614, 777 663 068

E-mail: info@kn-optik.cz

Web: www.kn-optik.cz