Žáci ústecké základní školy vymysleli rampu pro vozíčkáře

  •  

V Praze se uskutečnilo finále soutěže iKid, která učí podnikat žáky základních škol. Akce je organizována celosvětovou sítí poradenských společností KPMG, regionálním spoluorganizátorem bylo Inovační centrum Ústeckého kraje. Tým žáků z Ústí nad Labem si 2. června odnesl bronzové medaile.

Hlavní motivací žáků k účasti na soutěži byla snaha pomoci a vyřešit problém jejich spolužáků. „V prvních týdnech nám zabralo spoustu času vymýšlení produktu, se kterým budeme soutěžit. Hledali jsme něco, co skutečně pomůže a zároveň bude něčím inovativní. Když pak měli naši spolužáci, kteří jsou upoutáni na vozíček, problém se dostat na školní besídku kvůli několika málo schodům, bylo rozhodnuto. Vymysleli jsme teleskopickou a přenosnou rampu, kterou si hendikepovaní snadno umístí na vozíček. Na soutěž jsme vezli dokonce její prototyp,“ říká jedna ze soutěžících.

Podpora podnikavosti dětí a využití jejich kreativity není zdaleka jediným přínosem celé soutěže. „Především jsme se naučili mnohem lépe pracovat v týmu. Zjistili jsme, jak důležité je spolu pravidelně komunikovat a rozdělit si dobře práci. Skvělou zkušeností pro nás také byla finální prezentace, díky které jsme zjistili, jak správně prodat naši myšlenku,“ shodují se soutěžící.

Zapojení žáků do soutěže si pochvaluje i Monika Nademlejnská, učitelka v ZŠ Vojnovičova, která společně s mentorkou Šárkou Miškovskou tým vedla. „Velmi jsme ocenili exkurze, na kterých měly děti vůbec poprvé možnost vidět chod skutečné firmy a továrny. Všechny tyto praktické zkušenosti jsou pro naše žáky velmi důležité. Soutěž také mnohým pomohla si již nyní ujasnit obor, který by po skončení ZŠ chtěli dále studovat. Rozhodně se plánujeme zúčastnit i v dalších letech,“ dodává s nadšením.

Další ročníky plánuje i nadále podporovat Inovační centrum Ústeckého kraje. „Potenciál a talent a je u dětí třeba podchytit co nejdříve. Rovněž budování pozitivního vztahu k podnikání je v dnešní době důležité již od raného věku. Proto se budeme do soutěže snažit postupně zapojit co nejvíce škol z našeho kraje,“ říká Tomáš Siviček, ředitel Inovačního centra Ústeckého kraje.

Ondřej Klein. Inovační centrum Ústeckého kraje