Zachráněná hrotnice z Větruše

  •  

Klenot z věže výletní restaurace Větruše nezničil požár z roku 2000, jak všichni předpokládali. Po devatenácti letech od zkázy ho jeho tehdejší zachránce předal do ústeckého muzea.  Vyhlášený „zámeček“ postavený v roce 1897 podle návrhu předního severočeského stavitele Alwina Köhlera, byl během 90 let 20. století přiveden na pokraj zkázy. Vše vyvrcholilo v roce 2000.

V  noci z 12. na 13. července uvedeného roku, někdo rozdělal ve vyhlídkové věži táborák a od něj vzplála jehlancová střecha, která během požáru zcela shořela. Naštěstí tlak veřejnosti přiměl tehdejší politickou reprezentaci města Ústí nad Labem, aby v roce 2001 ruinu za 2,5 miliónů vykoupila a zachránila. V roce 2004 dostala věž novou střechu, která ale nebyla zcela věrnou kopií původního stavu. Špičku již nezakončovala tzv. hrotnice.

To je mohutná železná tyč, nesoucí různé kované a tepané ozdoby, hlavně korouhev. Původní pět metrů vysoká a okolo 200 kilogramů těžká hrotnice se při požáru zřítila z třicetimetrové výšky na zem. Z hromady ohořelých trámů a suti ji před zloději kovů zachránil místní obyvatel Ladislav Benda. Další kousek ústecké historie byl tak zachovám pro další generace.