Ústí podporuje své seniory

  •  

Již  třetím  rokem  zasedá pod vedením Květoslavy Čelišové Rada seniorů statutárního města Ústí nad Labem každý měsíc a přináší podněty či návrhy, které vedou ke zlepšení života seniorů v Ústí nad Labem. V Radě seniorů zasedají zástupci  jednotlivých  seniorských klubů a každým rokem se jejich řada rozšiřuje. Letos byl  nově  jmenován  zástupce  Parkinson  klubu.

Členové rady seniorů si mezi sebou vyměňují tipy a rady a spolupracují. Ke svým jednáním si rovněž pravidelně zvou hosty jako například  ředitele  Dopravního  podniku,  Městské  policie, Městských služeb a podobně.

Také sem přichází hosté s nabídkami spolupráce, od přednášek počínaje až po nabídky kulturních  programů.  Velmi častým  hostem  je  primátorka  města  Věra  Nechybová nebo její náměstek Jiří Madar.

Rada  seniorů  ale  především schvaluje  harmonogram  akcí a  činnosti jednotlivých klubů. Město  Ústí  všem  seniorům zajišťuje prostory v restauraci Domu  kultury.  Schází  se  zde pravidelně  jednotlivé  kluby, ale  i    zájmové  kroužky  seniorů:  trénink  paměti,  relaxační cvičení nebo pěvecký kroužek.

Velký dík pak patří Domu dětí a  mládeže, kde senioři mohou navštěvovat  PC  kurzy,  malířský  kroužek,  bridžový,  klub dovedných  rukou  nebo  třeba izraelské tance. Stále nám přibývá  aktivit,  které  mohou ústečtí senioři navštívit. Město se však nesnaží je vodit za ručičku,  pouze  jim  pomáhá a  hlavně aktivizuje. Na seniorské aktivity byl letos už podruhé vypsán dotační titul, který se může žádat od 9. 4. až do 15. 11. Maximální částka, kterou se dá získat, je 20 tisíc Kč.

Tento titul slouží právě na činnosti a akce seniorů. Loni tak získal dotaci například malířský kroužek, relaxační cvičení nebo TJ SOKOL. Všechny tyto činnosti si vedou a řídí senioři sami. Samotné město pro ústecké seniory pořádá dvě velké akce do roka. Je to oslava MDŽ a  oslava  Dne  seniorů,  které bývají  velmi  hojně  navštěvovány. Na každé jedné akci se sejde 600 až 700 seniorů. Počty aktivních seniorů a zájem o  aktivity neustále roste.

Město  získalo  díky  radě  seniorů obrovskou  sociální  síť  seniorů a    zpětnou vazbu. Může tak rychle reagovat, jako v případě série  přepadení  seniorů,  kdy město  okamžitě  uspořádalo několik bezpečnostně preventivních přednášek. V současné době  na  žádost  rady  seniorů probíhají  přednášky  sociální pracovnice,  kdy  nejžádanějšími tématy jsou senioři a sociální  systém  nebo  domovy pro seniory.

I když je pořád co zlepšovat, tak rozhodně se dá říci, že původní záměr aktivizovat  ústecké  seniory,  spolupráci jednotlivých klubů mezi sebou  a hlavně  mít  zpětnou vazbu  se  podařil.  Nezapomínáme,  že  právě  senioři  jsou nejvíce ohrožení sociálním vyloučením.  Program  činností ústeckých  seniorů  naleznete v  domu kultury, informačním středisku  v paláci  Zdar  nebo na webových stránkách města.

Pokud jste seniorský klub, který by se rád zapojil, nebo máte další  nabídku  aktivit  pro  ústecké seniory, obraťte se prosím  na  tajemnici  rady  seniorů Lenku Jaremovou (e-mail: lenka.jaremova@mag-ul.cz, tel.:  475271255).  Platný  program  najdete  zde.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*