TIP: Prázdninová historická autobusová linka

Foto: FB Zubrnická museální železnice
  •  

Zubrnická museální železnice a svazek obcí Úštěcka zahájily historickou autobusovou linku T32 Úštěk – Zubrnice a zpět. Autobusová linka nahrazuje zatím chybějící pokračování železničního spojení ze Zubrnic do Úštěka.

Spolku se podařilo zajistit jedinou pravidelnou historickou autobusovou linku v České republice s integrací a moderním odbavovacím systémem. Autobus bude jezdit přes zajímavá turistická místa, například obec Levín, kde se v roce 1975 na nádraží a trati natáčel film Páni kluci.

Historickým autobusem se svezl také náměstek pro dopravu Jaroslav Komínek. „Tato unikátní autobusová linka bude pro turisty určitě zajímavým zpestřením. Samotná vlaková linka T3 do Zubrnic se těší zaslouženému zájmu cestujících i Ústeckého kraje a já osobně fandím nadšencům, kteří se o trať starají a mají s ní plány i do budoucna,“ řekl náměstek Komínek.

V současné době je na části železniční tratě obnoven provoz v délce 6 km z Velkého Března do Zubrnic, kde jezdí turistické historické vlaky o všech víkendech a svátcích. Trať dříve dále pokračovala dalších 13 km přes Lovečkovice, Levín a Úštěk, kde nyní provoz nahrazuje právě historický autobus. Spolek má v plánu postupnou obnovu trati.

Trať Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice – Úštěk byla zrušena v roce 1978. Od roku 2008 je majetkem zapsaného spolku Zubrnická museální železnice, kterému se povedlo dosáhnout, jako jedinému v České republice, opět statutu dráhy. V roce 2010 byl na části trati Velké Březno – Zubrnice obnoven provoz a od roku 2017 zde jezdí vlaky na objednávku Ústeckého kraje jako turistická linka T3. V současné době se pracuje na prodloužení dalších úseků.