Startuje už osmý Maraton s roztroušenou sklerózou

  •  

Desítky lidí z Teplic a okolí se rozhodli podpořit nemocné a zúčastní se osmého ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Cvičit budou pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další podporovatelé po celé České republice.

V Teplicích se maraton koná v sobotu 9. března od 9 hodin v tělocvičně ZŠ Buzulucká. Pořádá jej Nadační fond IMPULS společně s teplickým MS centrem a Unií ROSKA Teplice. Letos se do maratonu zapojují lidé z 21 českých měst, a dokonce i 8 týmů ze zahraničí.

„Zkušení fyzioterapeuti povedou cvičení formou kruhového tréninku, ve spolupráci s katedrou ergoterapie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem chystáme ukázku kreativní terapie, zájemci si budou moci vyzkoušet rehabilitační pomůcky pro pacienty s RS,“ popisuje fyzioterapeutka teplického MS Centra Andrea Mareschová.

Loni se akce zúčastnilo více než osmdesát lidí. „Protáhnout si tělo ale může přijít každý, kdo rád podpoří dobrou věc. Vstupné je dobrovolné a výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají,“ vysvětluje předseda Unie ROSKA Teplice Vladimír Frühauf, který s RS žije už 33 let.

MaRS upozorňuje jak na samotnou nemoc, tak na to, že i pro pacienty s tak vážnou diagnózou, jako je roztroušená skleróza (RS), je pohyb velmi důležitý. „Dříve se pohybová aktivita pacientům s RS příliš nedoporučovala, aby se jim ještě více nezhoršila únava – jeden z častých a výrazně limitujících příznaků. Dnes už ale víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a je nezbytnou součástí úspěšného léčebného režimu,“ říká primářka MS Centra při Neurologickém oddělení Nemocnice Teplice Marta Vachová a dodává: „Pokud lidé s RS pravidelně cvičí, pozorujeme u nich zlepšení svalové síly, snížení únavy, jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života.“

Počty pacientů s RS v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Ústeckém kraji jich dosud eviduje 1 140.