Senioři z Meziboří se vydali do Polabí

  •  

Úrodný kraj polabské nížiny skrývá jeden z klenotů navlečených na šnůře perel toku Labe, Velké Žernoseky. Již v dávné minulosti zde pracovití mniši založili na březích této řeky vinice, které se v této oblasti zachovaly dodnes. Stejně tak jako pracovití lidé, kteří se v potu tváře o ně starají. Výsledkem jejich snahy je poté každoročně životadárná tekutina, víno. Až 80 % zdejší produkce tvoří víno bílé, ostatní pak víno červené a růžové.

„My jsme zavítali konkrétně do vinařství Velké Žernoseky, které sídlí na místním pozdně barokním zámku. Po vstupu do budovy jsme se ocitli v jiném světě. Hned za dveřmi je prodejna, ve které nás přivítal náš průvodce, pan Kupsa. V sousedním vinném sklepě s velikými dubovými sudy začala naše exkurze seznámením se s historií tohoto vinařství, přičemž aby nezůstalo pouze u slov, se současně započala degustace několika vzorků ze zdejších vinic,“ popisuje organizátor výletu pan Krčka.

„A pak, světe div se, jsme místo dolů – zamířili nahoru. Protože, jak nám bylo vysvětleno, sklepy tohoto vinařství se nacházejí ve svahu za zámkem a tak svého času místní mniši kutali raději pod povrchem, tedy vlastně “do kopce”. Prohlídka to byla velkolepá – a hlavně poučná. Každým krokem na vás dýchne kus historie a pracovitosti místních lidí. Závěrem si každý návštěvník může zakoupit lahví, co hrdlo ráčí, my osobně jsme upřednostnili kvalitu před kvantitou,“ dodává pan Krčka.

Návrat zpestřil ještě oběd v motorestu Velemín a nákup v prodejních stodolách v Želkovicích. A  jak to ve finále zhodnotili sami uživatelé – všichni si užili neobyčejný den.

 

 

 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*