Senioři z Meziboří cestovali po Evropě

  •  

Senioři z Domova sociálních služeb Meziboří zavítali v dubnu do čtyř nejnavštěvovanější zemí Evropy.

Cestování začalo ve slunném Řecku, dále pokračovalo proslulou Francií, historickým Španělskem a zemí alpských štítů a hlubokých údolí Itálií.

Na první zastávce v Řecku (oficiálně Helénská republika) ochutnali uživatelé zdravý a chutný salát Tzatziky, který se připravil z čerstvých surovin, jako byla např. salátová okurka. Salát skvěle osvěžil naše uživatele.

Další zemí byla Francie, která je proslulá výbornými víny, bagetami a sýry. Kuchyně zvolila a připravila tradiční cibulový koláč. Korpus byl z listového těsta, náplň tvořil sýr Camembert, čerstvý pórek, smetana a vejce. Mnoho uživatelů ochutnalo cibulový koláč poprvé v životě a moc jim chutnal.

Třetí zemí bylo Španělsko a tradiční nápoj Sangria, který je oblíbený pro svou lehkou ovocnou chuť a vůni čerstvého ovoce. Použili jsme kolem 5 litrů červeného vína. Uživatele sklenička Sangrie osvěžila a někteří si přáli další, což nás velice potěšilo.

Poslední zastávkou byla Itálie se sladkým překvapením. Italové si tímto dezertem zpříjemňují rodinné chvíle pohody a přesně stejnou atmosféru jsme se snažili vytvořit v našem domově. Ano, uhodli jste správně, jedná se o Tiramisu. Nepečený dezert s kvalitním mascarpone, piškotem se rozplýval na jazyku. Společně s kávou vytvořil dokonalé pohodové odpoledne.

Reakce na ochutnávky byly rozdílné, stejně jako životy našich uživatelů. Někdo ochutnal poprvé, pro jiné to byl návrat ke své dřívější chuťové zkušenosti. Cestování s ochutnávkami vytvořilo příležitost, kde si uživatelé navzájem začali sdělovat své dřívější kulinářské zážitky.

Všechny ochutnávky připravené týmem kuchyně ze stravovacího oddělení se setkaly s velkým ohlasem našich uživatelů, proto se těšíme na další pokračovaní.

Martina Nebesářová, sociální pracovnice
Foto: Vladimír Tichý, vedoucí stravovacího úseku