Schichtova epopej k vidění v muzeu. Vernisáže se zúčastní i potomci Schichtů

  •  

Unikátní Schichtova epopej propojuje stoleté jubileum Československé republiky a 170. výročí založení Schichtových závodů. Schichtovo dědictví v české společnosti dodnes připomínají legendární výrobky jako mýdlo s jelenem, kosmetika Elida či tuk Ceres.  Šestnáct potomků slavné průmyslnické rodiny Schichtů přijede z Německa, Švýcarska, USA a Brazílie, aby se v úterý 27. listopadu zúčastnili v Muzeu města Ústí nad Labem vernisáže výstavy Schichtova epopej.

„Schichtové patřili k nejvýznamnějším podnikatelským rodům z českých zemí, kteří se zároveň prosadili na celosvětové úrovni. Dodnes existuje nadnárodní koncern Unilever, který Schichtové nejen na konci 20. let minulého století spoluzakládali, ale který v prvních desetiletích jeho existence také přímo řídili,“ přibližuje ředitel ústeckého muzea města Václav Houfek.

Na dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí Československa roku 1928 namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi. Kopie darovali všem školám v republice jako výukové pomůcky pro dějepis. „Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej musela počkat na své znovuobjevení až do roku 2018, kdy si připomínáme sté jubileum republiky často právě nejznámějším obrazem z cyklu, a to příjezdem T. G. Masaryka na Václavské náměstí od Emanuela Boháče,“ poznamenal historik Martin Krsek, kurátor výstavy.

Výstavu obrazů a jejich reprodukcí rámují artefakty připomínající dějiny Schichtových závodů od roku 1948, přes éru Setuzy, až po současné pokračovatele v tradici. Výstava bude v ústeckém muzeu k vidění do 30. června 2019.

Potomci Schichtů si 28. listopadu prohlédnou továrnu, rodinná sídla a hrobky na střekovském hřbitově. Jediným pamětníkem života v Ústí mezi nimi bude Bettina von Siemens, vnučka Heinricha Schichta, která jako tříletá holčička prožila konec války ve Vaňově. Přijet se chystal i její o pět let starší bratr Hans Heinrich Schicht, ten však před deseti dny náhle zesnul. Součástí rodinné delegace bude i pravnuk posledního majitele střekovské továrny režisér a scénárista Constantin Werner, který mimo jiné natočil celovečerní film „Kněžna Libuše“ z roku 2009.