RoSa pro seniory má svoji časovou schránku – uložili ji budoucí obyvatelé se zástupci města a kraje

  •  

Komunitní dům pro seniory a mezigenerační centrum RoSa v Liberci má již svůj základní kámen. Oficiálně ho uložili spolu s časovou schránkou budoucí první obyvatelé domu se zástupci kraje a města.

Projekt, který vzniká na pozemku bývalých Montážních závodů v centru Liberce nabídne domov desítkám místních seniorů. Kromě bydlení přinese kulturní, vzdělávací a mezigenerační program, například možnost volnočasových aktivit, využití knihovny, restaurace či služeb.

Originální koncept bydlení je v České republice teprve druhý, seniorů přitom přibývá. Jen v Libereckém kraji žije více než 100 tisíc seniorů, což představuje 23% celé populace kraje. Rezidence a Centrum RoSa Liberec přivítá první obyvatele na jaře 2022.

Unikátní projekt si klade za cíl propojovat generace. „Inspiraci jsem hledala ve světě, ve Francii a Anglii, kdy jsem podobné projekty měla příležitost poznat zblízka. Tuto zkušenost jsem otiskla do první Rosy, která už úspěšně slouží šest let. Liberec dobře znám a proto věřím, že s takovým projektem bude dobře souznít,“ říká Anna Ježková, zakladatelka RoSy.

Časová schránka ukryje knihy, pamětní medaili i historické fotografie

Do připraveného otvoru v betonovém kvádru, který stavba zabuduje do základů Rezidence a Centra RoSa vložili své artefakty zástupci seniorů z Liberce, včetně prvních dvou budoucích obyvatelek domu.

Věra Vohlídalová, která žije v Liberci od roku 1946, patří mezi místní osobnosti. Bývalá ředitelka knihovny věnuje do schránky fotografii z návštěvy prezidenta Václava Havla.  Vzpomíná na vyprávění rodičů, kteří museli město kvůli nacistům opustit. Ona sama už v něm ale chce zůstat.

„Každý z nás vnímáme v tom často překotném běhu času naše stárnutí a potřebu jistot a zázemí trochu jinak. Na sklonku jedné z etap již neproduktivního věku je pro mě bezpečí a jistota důležitá. Já oboje mám. Ale je to navždy? Hledala jsem a našla. RoSa je oáza, kde lidé mohou být sami sebou a zároveň ve společenství jiných, i těch, kteří když je třeba, o ně pečují. Díky za šanci snad tu jednou být,“ říká Věra Vohlídalová.

Lásku k Liberci a také k místu, kde RoSa vzniká, netají ani Vlasta Zahradníková. Ta totiž v teď již bývalých Montážních závodech od roku 1962 pracovala jako účetní a později asistentka. Má na to pozitivní vzpomínky, věnuje proto do schránky originál svojí Medaile vzorného pracovníka Montážních závodů Liberec ze 70. let. Do RoSy půjde bydlet s dcerou.

„Mám postiženou dceru a hledala jsem bydlení, kde bych mohla být s ní i ve vyšším věku tak, abychom se nemusely rozdělit. Prodám byt, takhle se mnou může zůstat a bude o ní postaráno,“ upřesňuje Vlasta Zahradníková.

Spolu s prvními obyvatelkami RoSy se na listinu do časové schránky podepsal také hejtman Libereckého kraje Martin Půta a primátor města Jaroslav Zámečník, kteří poskytli záštity nad položením základního kamene.