Prevence je důležitá, nechte si vyšetřit plíce

Foto: pixabay.com
  •  

Den otevřených ambulancí pomáhá odhalit smrtelnou nemoc. Pneumologové na Ústecku otevřou ve středu 18. září dveře svých ambulancí a nabídnou lidem vyšetření plic. Cílem této tradiční akce je upozornit na smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF) – a zachytit ji včas. Zájemci si mohou nechat prověřit stav svých plic bez objednání a doporučení praktického lékaře. Akce je součástí celorepublikového Týdne IPF.

„Dne otevřených ambulancí se účastníme pravidelně. V těchto dnech nás obvykle vyhledají jak pacienti, kteří pociťují velké potíže, tak lidé, kteří si jen chtějí preventivně zkontrolovat své plíce,“ říká Stanislav Holub z Plicního střediska Teplice.

V loňském roce vyšetřili pneumologové v kraji 70 lidí, podezření na IPF zaznamenali u dvou z nich a odeslali je k podrobnějšímu vyšetření do specializovaného centra. Jednomu z pacientů lékaři diagnózu potvrdili. Kromě IPF pneumologové odhalili i další plicní nemoci, nejčastěji astma nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

IPF je onemocnění, které poškozuje plicní sklípky. Jemná plicní tkáň se mění na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Změna je nevratná. Nemoc se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Pacienti přestávají stačit svým vrstevníkům a ani v klidu se nemohou zcela nadechnout. Možným příznakem IPF jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček. Smrtelným onemocněním trpí v Česku přibližně 2 000 lidí.