Přetíženým nemocnicím by mohli pomoci v sousedním Sasku

  •  

Lůžka pro pacienty s covid-19 docházejí a nemocných přibývá. Intenzivní péči vyžadují stále mladší ročníky. Důvodem zhoršující se situace je hlavně nová varianta koronaviru. Ústecký kraj stále přijímá některé pacienty i ze sousedního Karlovarského kraje, ale blíží se ke svým kapacitním hranicím. Volných intenzivních lůžek zbývá zhruba 10 % a na standartních lůžkách je volné 20 % kapacity.

Vedení kraje stojí o pomoc sousedního Saska. „Krizový štáb doporučil krajskému koordinátorovi intenzivní péče, aby oslovil Národní dispečink lůžkové péče s požadavkem na projednání možnosti využít nabídky Svobodného státu Sasku s umístěním některých pacientů do blízkých nemocnic v Německu. Pomohlo by to a nechceme čekat na to, až situace dojde do krajních mezí. Domluvit to ale musí ministerstva, kraj pro saskou vládu není odpovídající partner,“ řekl hejtman kraje Jan Schiller.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý k tomu však sdělil, že zahraniční pomoc bude aktivována v případě, že se naplní devadesát procent celkových kapacit u nás.