Po zaplacení nákladů na bydlení zbyde z penze minimum. To chceme změnit

  •  

Životní podmínky důchodců a důchodkyň v Česku se podle Rady seniorů postupně zhoršují, takže mnozí lidé ze své penze byt a další náklady nezvládají hradit. „Rada už několik let žádá přijetí zákona o sociálním bydlení a také řešení situace lidí s nízkými penzemi,“ říká místopředsedkyně Krajské rady seniorů Ústeckého kraje Květoslava Čelišová.

Zákon o sociálním bydlení se smetl ze stolu…

Nemám z toho radost. Byla jsem na jednání s premiérem Andrejem Babišem, ze kterého vzešlo 15 opatření, která by měla napomoci vyřešit situaci se sociálním bydlením – nejen pro seniory, ale také pro rodiče samoživitele nebo i situace v sociálně vyloučených lokalitách s ubytovnami.

Zatím alespoň ministerstvo pro  místní  rozvoj  poskytuje nenávratné  investiční  dotace na vznik bydlení pro seniory, odstranění bariér v bytových domech  a na  zasíťování  pozemků obcí pro budoucí bytovou výstavbu.

Jaké bydlení pro seniory je ideální a mohou si jej dovolit?

Nejideálnější  forma  je  samozřejmě  bydlet  ve  vlastním domě nebo bytě. Ale podle statistických  údajů  v České  republice  žije v nájemních  bytech 330 tisíc seniorů a z  toho 173 tisíc žije osamoceno.

Čím starší senioři jsou, tím více jich žije osamoceně. Lidí starších 80 let jsou to dvě třetiny.  V podpoře  bydlení  pro starší  generaci  Rada  seniorů spatřuje obrovský problém.

Jen v podpoře? Mohou si senioři dovolit drahé náklady spojené s bydlením?

Jen velmi obtížně. Náklady na bydlení tvoří 60–70 procent  z penze.  Pokud  senior žije  sám,  zaplatí  z důchodu bydlení a zbyde mu sotva na jídlo,  léky  a další  nezbytné potřeby. Spousta seniorů balancuje  na  hranici  chudoby. Berou si půjčky od podivných poskytovatelů, a pak končí v  exekuci. To je moc smutný konec, když vás na stará kolena něco takového postihne.

Senioři mohou požádat o sociální dávky určené na bydlení. Využívají této možnosti senioři?

Využívají,  ale  málo.  Buď o  tom nevědí, nebo se i stydí žádat stát o sociální dávky.

Stydí?

Ano,  protože  jsou  jiná  generace.  Generace,  která  byla vychovávaná  v tom,  že  žádat o  sociální dávky je něco špatného, že jsou určené pro sociální případy. Ve stáří si nechcete  připadat  jako  někdo, kdo  je  na  obtíž  rodině  nebo i státu.

O jaké sociální dávky mohou žádat?

Když  kvůli  nízkým  důchodům nezvládají pokrýt náklady na bydlení, pomáhá stát prostřednictvím  dvou  sociálních dávek.  Základní  dávkou  je příspěvek na bydlení – dostane ho ten, kdo za bydlení platí víc než třicet procent příjmů.

Tomu, kdo zaplatí nájem, ale už mu nezbývá na živobytí, vyplatí  úřad  práce  doplatek  na bydlení. Víte, ale těžkým životním podmínkám seniorů bydlících v nájemních bytech zejména ve velkých městech, kde je bydlení drahé, neodpovídá současné nastavení sociálních dávek  na  bydlení,  které  mají dostupnost nájemního bydlení zabezpečit. To chce Rada seniorů změnit.