Peníze chybí, dofinancování sociálních služeb stále není dořešeno

  •  

Krajům chybí peníze na dofinancování sociálních služeb. Na řádné zajištění všech typů služeb při zvýšení mzdových nákladů pro pracovníky v sociálních službách chybí stále miliarda korun. Tuto problematiku v těchto dnech řešila Komise pro sociální věci Rady Asociace krajů.

„Práce této komise je nesmírně důležitá, protože se snaží zlepšovat situaci v sociální oblasti, a to jak uživatelů služeb, tak pracovníků,“ řekl hejtman Ústeckého kraje a předseda komise Oldřich Bubeníček.

Hlavním tématem k řešení byla chybějící miliarda na dofinancování sociálních služeb na tento rok. Ministryně práce a sociálních věcí Maláčová se sice pochlubila tím, že jednu miliardu krajům zaslala s předstihem, ale dále je vyzvala, ať chybějící miliardu čerpají z evropských fondů.

Komise proto prověřila možné čerpání dotačních prostředků z Operačního programu Zaměstnanost a zjistila, že dofinancování sociálních služeb v roce 2019 z prostředků OPZ je věcně nereálné. Z potřebné jedné miliardy korun by letos bylo možné dále využít z dotačních prostředků OPZ maximálně 59 milionů Kč.

„Přístup ministerstva ohrožuje fungování sociálních služeb v krajích a vytváří dlouhodobou nejistotu. Proto komise požádala Radu Asociace krajů, aby bezodkladně jednala s MPSV a s vládou o zajištění potřebných prostředků na dofinancování služeb v letošním roce a zároveň aby jednala o prostředcích na příští rok podle skutečných potřeb a požadavků krajů,“ dodal 1. náměstek hejtmana Martin Klika.

Komise navíc odmítla navrhovanou novelu zákona o sociálních službách, která vede k centralizaci řízení systému sociálních služeb. Prostřednictvím Rady Asociace krajů chce vyzvat MPSV a vládu k zajištění finančních prostředků pro všechny druhy sociálních služeb, ne jen pro vybrané. Je totiž důležité, aby byl zachován rovný přístup k sociálním službám. Další jednání Komise pro sociální věci se uskuteční v říjnu.