Památka na bitvu u Stalingradu

Jelena Vičanová předává vojenskou lodičku řediteli muzea Václavu Houfkovi. Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem
  •  

Autentický artefakt z bitvy u Stalingradu z druhé světové války darovala v pátek do sbírky ústeckého muzea Ústečanka Jelena Vičanová. Jde o čepici sovětského vojáka vykopanou desítky let po válce na někdejším nejvýznamnějším bojišti 2.světové války na východní frontě.

„Můj děda bojoval u Stalingradu jako sovětský voják, ale bohužel se po něm žádná taková památka nedochovala. Tuto čepici získala moje matka, která je rodačkou z Volgogradu, dříve Stalingradu. Dostala ji od známých, kteří se věnují prohledávání někdejšího bojiště v okolí města,“ popsala dárkyně původ artefaktu a osobní vztah k němu. Čepice je relativně dobře zachovalá, textilní část nese několik fleků. Na míře dochovalosti se zřejmě pozitivně promítlo suché klima, které v oblasti panuje. „Je to paradox, přestože Ústí nad Labem osvobodila v květnu 1945 Rudá armáda, tak v naší sbírce vojenství je tato čepice první autentickou součásti sovětské vojenské uniformy z období druhé světové války. Její přímá spojitost s bitvou u Stalingradu pak z ní činí významný přírůstek se silným potenciálem připomínat hrůzy posledního světového konfliktu,“ ohodnotil dar ředitel Muzea města Ústí nad Labem Václav Houfek.

Vojenská lodička sovětské armády z let 1942-43. Foto: Jiří Preclík, Muzeum města Ústí nad Labem

Předání se v muzeu zúčastnili zástupci velvyslanectví Kazachstánu, Běloruska a Ruska a senátor Jaroslav Doubrava, kteří předtím v Brné slavnostně odhalili obnovený pomníček sovětským vojákům padlým během osvobozování Československa. Jeho opravu spoluorganizovala právě dárkyně Jelena Vičanová, která se společně s otcem věnuje péči o zanedbané pomníky tohoto druhu v Ústeckém kraji. Akce se uskutečnila u příležitosti výročí ukončení stalingradské bitvy v roce 1943, jedné z nejvýznamnějších vojenských událostí druhé světové války.

Muzeum města Ústí nad Labem