Oratorium Nádech věčnosti rozezní Teplice

  •  

Druhé slavnostní uvedení oratoria Nádech věčnosti k poctě svaté Ludmily zazní v pátek 29. října od 19:00 v koncertním sále Domu kultury v Teplicích. Složil ho teplický skladatel Jan Zástěra k výročí 1 100 let od úmrtí svaté Ludmily.

„Poté, co bylo oratorium uvedeno ve světové premiéře ve Vladislavském sále Pražského hradu, se vrací do města, kde vznikalo, kde se rodilo jeho libreto i hudba,“ podotkl Petr Šíla, předseda Trautzlovy umělecké společnosti, která koncert spolupořádá.

Koncertní provedení zazní v podání Severočeské filharmonie Teplice a sólistů Národního divadla v Praze – Lucie Hájkové jako kněžny Drahomíry, Jaroslava Březiny jako knížete Václava, Jiřího Brücklera jako knížete Boleslava a Jiřího Hájka jako Jarmila.

„Oratorium nakonec není jen o Ludmile nebo o Václavovi, jako spíše o nás a o pravdivosti a zodpovědnosti v tom, jak se díváme na svět, na ně, na sebe, na Pána Boha, a co si z toho všeho bereme pro sebe a pro ostatní,“ řekl autor oratoria Jan Zástěra. Vstupenky k dostání online zde nebo v prodeji na pokladně Domu kultury Teplice.

Jan Zástěra je skladatel, sbormistr, varhaník, ale také dirigent Hudby Hradní stráže a Policie České republiky, který se věnuje duchovní i světské hudbě. Českým světicím se věnoval již v minulosti. Psal hudbu pro svatou Anežku nebo svatou Zdislavu.