Od neděle se mění se jízdní řády krajské dopravy

  •  

Největší změnou jízdních řádů je každoročně ta prosincová. Ne jinak je tomu i letos. Níže pro vás vybíráme, co nejdůležitějšího se od 9. prosince změní v integrované veřejné dopravě Ústeckého kraje.

V linkové autobusové dopravě DÚK (zelené autobusy) jsou nachystané změny hlavně na Děčínsku, v oblasti Ústecka a na Roudnicku. Na začátek roku 2019 (dle klimatických podmínek) je naplánována oprava mostu u Jetřichovic. Oprava potrvá nejméně do dubna, pravděpodobně ale až do května. Kvůli opravě a nucené výluce se zkrátí turistická sezona na autobusové lince 434 mezi Děčínem a Krásnou Lípou. K výluce dojde i na lince 436 z Děčína do Jetřichovic, a to u několika spojů, které zajíždějí do Vysoké Lípy. Způsob zajištění dopravy během výluky se nyní připravuje. Další změnou na Děčínsku je nová zastávka „Kerhartice, VKK“ na lince 422 z Benešova nad Ploučnicí do Kunratic. V oblasti Ústecka dochází k posunům několika spojů. Na lince 450 mezi Chlumcem a Ústím pojede poslední všednodenní večerní spoj z Chlumce o hodinu později. Na lince 452 mezi Bahratalem, Ústím a Úštěkem dojde k rozdělení jednoho páru spojů, prodloužení jednoho spoje do Týniště a k rozšíření školních omezení osmi všednodenních, převážně ranních a dopoledních spojů. Tyto spoje dosud nejezdily jen o hlavních prázdninách, nyní nepojedou o všech školních prázdninách okresu Ústí nad Labem. Změna se chystá ještě na lince 672 Dušníky – Dubá, která zajíždí z Roudnicka až na sousední Českolipsko. Stávající zastávka „Dubá, Zátyní, rozc.“ ponese nově jméno „Tuhaň, Pavličky, rozc. Zátyní“.

Na železničních linkách DÚK vás v Ústeckém kraji od 9. prosince čeká více změn než u autobusů. Dochází k přečíslování hned několika linek. Linka U15 Chomutov – Cranzahl bude nově T7  a linka U25 Most/Ústí n. L. – Moldava bude nově T8. Změna vychází z převažujícího turistického charakteru těchto linek. Linka U24 Litvínov – Teplice/Ústí n. L. bude U3, aby se číselně přiblížila k ostatním linkám v uzlu Ústí nad Labem. Nově se tedy na zdejším hlavním nádraží budou objevovat linky U1, U3, U4 a U5. V turistické sezoně 2019 bude rozšířen provoz linky T1 Česká Kamenice – Kamenický Šenov v období od 3. 6. do 30. 9. o spoj s odjezdem z České Kamenice v 17:15, zpět z Kamenického Šenova se bude vracet v 18:25. Navíc v období letních školních prázdnin bude linka na rozdíl od zbývajících turistických motoráčků DÚK v provozu denně. Nově bude rozšířen provoz na lince R15 mezi Ústím a Libercem. Cestující budou mít možnost využít mezi Ústí nad Labem a Benešovem nad Ploučnicí tři nové vlaky kategorie R. První bude odjíždět z Ústí v pracovní dny a sobotu v 5:27. Druhý vlak v pracovní dny a sobotu z Benešova do Ústí v 5:59. Třetí vlak pak bude odjíždět z Benešova do Ústí ve 21:54. Od jara 2019 dojde ke změně řazení vlaku RE20 , který nese název „Letní kometa“. Přímý osobní vlak Ústí nad Labem – Děčín – Bad Schandau – Dresden (a opačně), který byl doposud složen pouze z vozů k sezení, bude mít v příští sezoně řazen vůz uzpůsobený pro přepravu jízdních kol s kapacitou 23 míst. Bude tak možné mnohem pohodlněji cestovat s jízdním kolem do Bad Schandau nebo Drážďan a snadno se tak dostat na mezinárodní labskou cyklostezku č. 2 nebo do Saského Švýcarska.

Lodní linky DÚK 901 z Ústí nad Labem do Roudnice nad Labem a 902 z Ústí nad Labem do Hřenska budou jezdit obdobně jako v letošním roce.