Nebezpečná klíšťata jsou tématem dalšího Café Nobel

Klíště obecné (Ixodes ricinus). Pixabay.com, licence Public domain
  •  

Klíštata se živí sáním krve na savcích, plazech i ptácích a jsou přenašeči mnoha infekčních nemocí, u nás především lymeské borreliózy. Toto onemocnění má řadu podob, které ve čtvrtek 11. května v rámci dalšího Café Nobel v ústecké kavárně Fokus kafe představí mikrobioložka Kateřina Kybicová ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

Onemocnění lymeskou borreliózou nezpůsobuje samotné klíště obecné (Ixodes ricinus), ale borrelie, bakterie z kmene spirochét. Ty mohou napadnout klouby, nervový systém nebo srdce a zůstanou i v kůži. Diagnostika lymeské borreliózy proto není lehká. „Dozvíte se, kde všude se klíšťata vyskytují, jaké počasí mají v oblibě a proč jsou někde klíšťata promořena patogeny více než jinde,“ zve koordinátor cyklu Café Nobel Frederik Velinský. Uslyšíte také, proč borrelie u někoho napadá nervový systém a jinému způsobí „jen“ červenou skvrnu a jestli je možné nákaze borreliózy předcházet a přitom chodit do přírody.

Kateřina Kybicová se už třináct let věnuje studiu klíšťaty přenášených onemocnění a diagnostice těchto nemocí, zvláště pak lymeské borreliózy. Na Státním zdravotním ústavu v Praze vede Národní referenční laboratoř pro lymeskou borreliózu.

Přednáška v kavárně Fokus kafe v Ústí nad Labem začne v 18:00 hodin.

Místa si můžete rezervovat na adrese fokuskafe-usti@fokuslabe.cz. Další informace o Café Nobel naleznete na cafenobel.ujep.cz.

Partnery Café Nobel jsou Česká spořitelna, nakladatelství Academia a populárně vědecký magazín Českého rozhlasu Sever Planetárium.

UJEP Ústí nad Labem