Napsali jste nám: Cesty za poznáním

  •  

Dne 17. dubna jsme jeli autobusem na prohlídku zámku Hrádek u Nechanic, reprezentační letní sídlo hraběcího rodu Harrachů. Vybrali jsme si základní prohlídkový okruh „Lesk a sláva Harrachů“. Prošli jsme místnostmi bydlení šlechty ve druhé polovině 19. století (reprezentační sály) a kapli sv. Anny.

Obdivovali jsme krásně dřevem zdobené a vybavené interiéry. Kolem zámku se nachází přírodně-krajinářský park o rozloze cca 18 ha. V době naší návštěvy byla součástí interiérů velikonoční výzdoba, jako připomínka velikonočních tradic v zámeckém prostředí. Pouze během této akce byla otevřená navíc zámecká kuchyně, kde si někteří pochutnali na kávě nebo punči.

Po prohlídce zámku jsme odjeli na předem objednaný oběd ve stylové restauraci U Ságnerů v Nechanicích. Milá, rychlá obsluha a dobrý oběd. Ještě byla možnost prohlídky malého Muzea hraček, které má ve dvoře majitel restaurace. Tak jsme se vrátili do dob našeho dětství.

Záhy pro nás měla překvapení naše průvodkyně. Zastavili jsme se v Hořicích-Miletíně, abychom si mohli zakoupit „Miletínské modlitbičky“(perníčky) a hořické trubičky – místní sladké speciality. Všichni zastavení využili a nakoupili sladkosti pro své blízké.

A pak nás očekával poslední bod našeho programu – vodní dílo na Labi, přehrada Les Království. Přehrada se stavěla v letech 1910-1919. Ve své době to byla největší nádrž u nás, s nejdelší zděnou hrází, která je z královédvorského pískovce. Její délka je 218 metrů. Celé vodní dílo je od roku 1958 nemovitou památkou.

Počasí nám přálo, takže jsme se pokochali krásnou krajinou podél přehrady. Celý poznávací výlet se velmi vydařil. Všichni byli spokojeni a poděkovali M. Machové za organizaci zájezdu a řidiči p. Volemanovi za bezpečnou cestu.

L. Špačková, Klub seniorů v Roudnici nad Labem