Na klíšťovou encefalitidu antibiotika nezaberou

  •  

Klíšťová encefalitida je nemoc, která dokáže pořádně potrápit. A setkat se s nakaženým klíštětem je tak snadné. Zvlášť teď, v období procházek v přírodě nebo jarních prací na zahrádce. Proti klíšťové encefalitidě je možné se očkovat a vhodná doba si pro vakcínu zajít je po celý rok.

Ústecký kraj má nechvalné prvenství, proočkovanost proti klíšťové encefalitidě je zde nižší než ve zbytku republiky. V našem kraji je naočkováno 30 procent obyvatel a celorepublikový průměr je o tři procenta vyšší.  Loni byl Ústecký kraj čtvrtý v počtu případů klíšťové encefalitidy.

Očkování je pro starší zdarma

Nejhorší následky má klíšťová encefalitida pro lidi nad 50 let. Podle Jany Pazderkové z infekčního oddělení ústecké Masarykovy nemocnice jsou právě ti, kteří by měli být očkovaní nejvíce, paradoxně proočkováni téměř nejméně. Ve věkové skupině nad 55 let je proočkovaný každý čtvrtý a každý třetí případ je právě u lidí nad 55 let.

„Apelujeme na očkování a snažíme se vysvětlit všem, že právě osoby starší 50 let očkováním nejvíce získají a s nemocí nejvíce ztrácejí. Může jít o finanční ztrátu kvůli dlouhodobé pracovní neschopnosti. U starších osob třeba i o ztrátu soběstačnosti. Často se ale stává, že jsou v rodinách naočkovány děti, ale jejich rodiče či prarodiče ne,“ upozorňuje Jana Pazderková s tím, že právě kvůli vážným někdy celoživotním následkům má každý nad 50 let očkování hrazené pojišťovnou. Ostatním lidem přispívají v rámci preventivních programů zdravotní pojišťovny 500 až 2 000 korun. Plná cena za jednu dávku se pohybuje kolem 1 000 korun.

Antibiotika jsou na ni krátká

Důvody nízké proočkovanosti jsou různé. Třetina lidí si myslí, že na klíšťovou encefalitidu zabírají antibiotika. Pouze 7 % ví, že antibiotika ani žádná jiná specifická léčba neexistují. Problém je i dodržování očkovacího schématu, které se skládá z 3 základních dávek a pravidelného přeočkování.

Aktuální průzkum z roku 2021 říká, že na druhou dávku dojde jen 71 % očkovaných a na třetí už jen 46 %. Na přeočkování si vzpomene už jen 33 % z nich.

K nákaze klíšťovou enecefalitidou dochází už do 2 hodin po přisátí infikovaného klíštěte. Poté nastává inkubační doba, která trvá 1 až 2 týdny. První fáze klíšťové encefalitidy připomíná chřipku. Po pár dnech chřipkové příznaky odezní a nastává dvou až třídenní klid. Druhá fáze začíná vysokými horečkami, velice silnými bolestmi, závratěmi, dezorientací, svalovým třesem. Encefalitida je smrtelná v jednom procentu případů, na tuto diagnózu dochází k úmrtí 1 až 3 osob, většinou vysokého věku, ročně na území celé České republiky.