Letní výstup na Klíč

  •  

Vystupujeme z vlaku ve Svoru a hned se vydáváme na cestu. Kolem viaduktu, po kterém odjel náš vlak stáčíme doleva a kolem hezkých chaloupek mineme odbočku na Klíč (čer.t.z.). Míříme k Jezírku. Vodní hladina s čistou vodou , ve stínu lesa dáváme trochu času na občerstvení. Poté stoupáme k silnici, která vede do Kytlice.

U ní stojí malý přístřešek. Bohužel nedá se použít, je plný páchnoucích odpadků. Možná to tam nanosila zvířátka z lesa. Pokračujeme dál a to již začíná opravdu stoupání na vrchol “ Klíč“. Stále je částečně cesta ve stínu. Čím více se vrchol blíží jsme více na slunci. Trochu se hýbe vzduch, tak to není nepříjemné. Samotný vrchol nám nabízí úžasný daleký kruhový výhled. Je vidět Sněžník nad Děčínem, Lilienstein, Ještěd, Bezděz, Vlhošť, Sedlo a Milešovka. Pohodu kazí přítomnost aspoň milionu hmyzích jedinců, kteří sedají na vše, nás nevyjímaje.

Slabší povahy prchají z vrcholu a nečekají na skupinové foto. Když jsme určili některé pochybné vršky a dali jim správná jména začneme sestupovat. O něco níž jsme již zase všichni pohromadě a pokračujeme kolem studánky po červené t.z. do Nového Boru. Tady již pociťujeme opravdu teplo. Hledáme občerstvení kde hasíme hlad i žízeň. Navštívíme “ Ičko“ a masnu s pověstnými klobáskami a jdeme na vlak.

Turisté z Litoměřic