Kresba Petra Ginze doputuje po návštěvě kosmu do Terezína

  •  

Americký astronaut Andrew Feustel se v rámci svého turné pro českou veřejnost zastaví v Terezíně a předá zde řediteli Památníku Terezín kresbu Měsíční krajina, kterou vytvořil v roce 1942 v terezínském ghettu židovský chlapec Petr Ginz. Feustel vzal Ginzův obrázek s sebou v březnu loňského roku na palubě Mezinárodní vesmírné stanice do kosmu.

„Bude pro mne a mé kolegy obrovskou ctí pana Feustela s chotí v Terezíně přivítat. Paní Indiru, jejíž předci byli do terezínského ghetta v době války nedobrovolně zavlečeni, pro její vřelý a rodinný vztah k České republice, a Andrewa, jemuž se podařilo spojit uměleckou vzpomínku na holocaust se svojí skvělou profesí a tím motivovat mladé talentované lidi k zájmu nejen o vědu, ale i o historii a umění,“ řekl ředitel Památníku Jan Roubínek.

Ve svém nabitém programu si Andrew Feustel najde prostor také na návštěvu Terezína, kam přijede 8. dubna, aby se osobně seznámil s místem, kde obrázek Měsíční krajina před 77 lety vznikl a aby jeho kopii, která s ním absolvovala let do kosmu, předal Památníku Terezín.

Andrew Feustel přiletí do České republiky na pozvání Akademie věd ČR. Cílem jeho několikadenního pobytu budou setkání se studenty českých škol a besedy s veřejností v řadě měst. Na cestě ho doprovází jeho žena Indira. Maminka Indiry Feustelové pochází ze Znojma. Je známo, že už dříve vzal do vesmíru Nerudovy Písně kosmické a dětskou postavičku oblíbeného Krtečka českého výtvarníka Zdeňka Milera.