Domácí zabijačkové hody v Domově důchodců Čížkovice

  •  

Uživatelům Domova důchodců Čížkovice se splnilo jedno toužebné přání. Díky celorepublikové akci Ježíškova vnoučata, se našli dobrovolníci, kteří naše seniory zavedli o desítky let zpátky do dob, kdy na vesnicích probíhaly od prosince do března domácí zabijačky. Paní Šárka spojila společně s dalšími své síly a připravili pro uživatele domova „Domácí zabijačkové hody“.

Celá akce probíhala po celý den na nádvoří domova. Chladné lednové počasí málo koho odradilo a senioři zachumlaní do teplého oblečení, čepic, rukavic a hřejivých dek si přišli zavzpomínat. Na zahřátí bylo připraveno červené svařené víno, čaj a medovník. Známé melodie skýtaly podtón příjemné atmosféře a mnohé vybízely ke zpěvu, či pobrukování. V připraveném altánku mohli uživatelé shlédnout potřebné náčiní a nádobí v podobě velikých hrnců na vaření masa, kbelíků, cedníků, vařeček, nožů, vidlic, či mlýnku na maso. Když bylo vše připraveno, následovala „špinavá práce“: porcování masa, plnění jitrnic a jelit do střívek, či výroba tlačenky. Do výroby jelit a jitrnic se zapojili taktéž někteří zaměstnanci domova, kteří přidali ruce k dílu a pomáhali se špejlováním. V nedaleko připravených kotlích se vše vařilo a řezníkům, i jejich pomocníkům, šla práce náramně od ruky.  Vůně zabijačky se linula po celém areálu domova. Během celého dne všichni uživatelé postupně ochutnali černou zabijačkovou polévku, guláš, jitrnice, jelita, ale i ovar se strouhaným křenem a jablky.

Domácí zabijačka v podání zkušeného řezníka není totiž nějaká nahodilá činnost, a pokud jsou řezník a jeho pomocníci zkušení, je to ten pravý koncert. Zručnost a šikovnost mistrů řezníků byla obdivuhodná. Mnozí senioři vzpomínali na svá mladá léta, kdy se každoročně účastnili domácí zabijačky. Našli se ale i tací, kteří se s tímto řemeslem osobně nesetkali. Proto byli překvapení, když se během vyprávění dověděli například informaci, že v dnešní době se v České republice uskuteční přes 350 tisíc domácích zabijaček. Celé akce se zúčastnilo celkem čtyřiatřicet uživatelů, kteří se přišli podívat osobně. O zabijačkové dobroty ale nebyly ochuzeni ani ti, komu se do mrazivého dne příliš nechtělo. Pochoutky jim byly doneseny na pokoj či jídelnu, kde si je mohli v klidu a teple domova vychutnat. Co by to bylo za zabijačkové hody, kdyby nebyl prejt. Ten mohli uživatelé ochutnat, společně s tlačenkou, následující den.

Reference na celou akci a zabijačkové pokrmy byly nadmíru pozitivní, všem velmi chutnalo a akce se setkala s velikým ohlasem. Touto cestou všem zúčastněným velmi děkujeme za krásně strávený den plný zážitků!


 

 Michaela Hrnčířová, Domov důchodců Čížkovice 

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*