102letá Jirkovanka stále plete ponožky

  •  

Františka Votavová je nejstarší obyvatelkou jirkovského domova pro seniory. Ráda plete a mlsá. Miluje sladkosti i klobásy a pro ostatní obyvatele, ale i zaměstnance domova pro seniory U Dubu je jejich „zlatíčko“. Ačkoli už oslavila úctyhodné sto druhé narozeniny, je pro všechny ze svého okolí zásobárnou dobré nálady a energie.

Františce Votavové přišel k životnímu jubileu v polovině června popřát a obdarovat ji zástup gratulantů v čele s jirkovským starostou, místostarostkou, pečovatelkami i kamarádkami.

„Jsem tu moc spokojená, mám vás ráda,“ říkala oslavenkyně, když přijímala gratulace a dary. Mezi kterými byly nejčastěji kytice, dárkové koše a balíčky plné dobrot. Paní Františku potěšil i větrák, který jí v horkých dnech osvěží.

V domově žije paní Františka posledních čtrnáct let. „Jsou tu na mě všichni hodní a já všem moc děkuji. Vím, že tady nejsem na obtíž. Syn chtěl, abych šla umřít domů, jenže co by tam se mnou dělali,“ dodala paní Votavová.

A jaký má paní Františka recept na tak dlouhý život? Podle toho co nám řekla, tak je to díky rodině, manželovi, se kterým byla řadu let, ale také humoru, práci a tomu, že neholdovala alkoholu.

Františka Votavová se narodila 13. června 1916 a dětství prožila v Libkovicích u Duchcova. S manželem Františkem vychovala dva syny. Do Jirkova se s rodinou přestěhovala v padesátých letech. Manželství Votavových trvalo 74 let a partneři byli dlouhých 80 let. Manželé Votavovi byli v roce 2012 zapsaní do knihy rekordů jako nejdéle trvající manželství v České republice.  Radost jí dělají tři vnoučata, pět pravnoučat a jedno prapravnouče.

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*