Děčín nabízí seniorům Nordic walking

  •  

Děčín je jedním z mála měst, které nechalo oficiálně vyznačit trasy pro Nordic walking. První čtyři okruhy si mohou milovníci dynamické chůze se speciálními holemi projít na Pastýřské stěně. Jsou velmi vhodné i pro seniory.

Trasy se nacházejí v lesoparku na Pastýřské stěně, kde jsou vyznačeny čtyři základní okruhy. Každý z nich je odlišen barvou a město počítá s tím, že je v budoucnu ještě rozšíří. „V tuto chvíli máme vyznačeno zhruba 17 kilometrů. Trasy jsou koncipované jako čtyři okruhy a obsáhnou prakticky celou vrchní část lesoparku. Barevně vyznačené cesty lze chodit oboustranně,“ náměstkyně primátorky řekla Hana Cermonová. Na trasy upozorňují tabule umístěné na odstavném parkovišti u kruhového objezdu, před hlavním nádražím, na parkovišti u zoologické zahrady a přímo v lesoparku. Všechny trasy vyznačila akreditovaná firma zabývající se nejen značením tras, ale také poradenskou činností a pořádáním odborných seminářů. Pro děčínské okruhy společnost vyrobila 90 plechových cedulí, které návštěvníkům zaručí dobrou orientaci.

Nordic walking pochází s Finska a je v poslední době velmi vyhledávaným sportem. Při dynamické chůzi s holemi totiž dochází k zapojování svalů také trupů a paží, a tím pádem ke komplexnímu zapojení celého těla. Tato pohybová aktivita je vhodná pro téměř všechny věkové i výkonností skupiny. Výborný je pro rekonvalescenty, maminky po porodu nebo seniory.

mapanw-dc

Červená trasa
Délka trasy 5 km
Výchozí bod všech nordic walkingových tras je za viaduktem na ulici Čsl. mládeže. Kamenitá cesta vede vzhůru na Pastýřskou stěnu příjemnými serpentinami směřujícími na rozcestí. Zde se trasa točí doprava podél výstupu via ferraty až k restauraci s vyhlídkovou věží. Místo nabízí úchvatné výhledy na děčínský zámek a řeku Labe. Pokračujte po červeně značené trase vedoucí lesem nad zoologickou zahradou. Zhruba v polovině se před vámi otevře výhled na nejvyšší stolovou horu v České republice, Děčínský Sněžník. Příjemná kamenitá cesta vás nyní povede dolů směrem na palouk s dětským hřištěm a dále pokračuje k zoologické zahradě a k restauraci Pastýřská stěna. Závěr trasy vede po stejné cestě, tedy po kamenných serpentinách až k výchozímu bodu.


Zelená trasa

Délka trasy 4 km
Z ulice Čsl. mládeže se vydáte vzhůru po kamenité cestě k Jahnově vyhlídce, prvnímu rozhledovému místu trasy. Z vyhlídky pokračujete po lesní cestě k velmi málo frekventované asfaltové silnici směrem k zoologické zahradě a dále lesní pěšinou na palouk s dětským hřištěm. Postupujte po kamenné cestě k Bělské vyhlídce a po hřebeni k rozcestí u staré vodárny. Půjdete nad zoologickou zahradou až k vyhlídkové restauraci Pastýřská stěna. Navštívit zde můžete rozhlednu ve věži a vydat se po kraji masivu nad výstupovými cestami ferraty až k rozcestí u Jahnovy vyhlídky a dále po cestě zpět dolů k viaduktu.


Modrá trasa

Délka trasy 4 km
Trasa začíná za viaduktem v ulici Čsl. mládeže výstupem po kamenité cestě k rozcestí a k Jahnově vyhlídce. Odtud pokračujte po lesní cestě k málo frekventované asfaltové silnici a po ní k vyhlídkové Restauraci Pastýřská stěna. Monumentální výhledy na děčínský zámek, řeku a začínající Labský kaňon stojí za chvilku zdržení. Trasa dále vede nad zoologickou zahradou a přes několik rozcestí se směřuje k Bělské vyhlídce. Nyní jste zhruba v polovině a můžete si v dálce prohlédnout nejvyšší stolovou horu Děčínský Sněžník (723 m). Cesta dále vede po hřebeni stěny a pomalu vás vrací zpět k vyhlídkové restauraci. Pokračujete pěšinou podél výstupu via ferrat, minete rozcestí u Jahnovy vyhlídky a dojdete zpět k výchozímu bodu.


Žlutá trasa

Délka trasy 4 km
Žlutá trasa opět vychází od viaduktu na ulici Čsl. mládeže a klikatí se kamennou stezkou vzhůru po Pastýřské stěně k Jahnově vyhlídce plošina a pokračuje po malé asfaltové silničce vlevo k zoologické zahradě. Trasa na parkovišti před zahradou vede na lesní cestu a po čase se prudce stáčí vpravo šikmo vzhůru nad zoologickou zahradu na turistické odpočívadlo. Cesta se dále vine ke staré vodárně a pokračuje krátce po hřebeni stěny. Tato klikatá trasa vás povede podél zahrady zpět na silnici a poté k vyhlídce pod Restaurací Pastýřská stěna. Také zde se můžete rozhlédnout a vychutnat si velkolepý výhled na zámek a jeho okolí. Cesta zpět dále pokračuje podél výstupních tras ferrat, po klikaté kamenné pěšině k výchozímu bodu.