V našem novém domově pro seniory zůstanete stále spolu

  •  

V ústecké městské části Střekov vzniká nový rodinný domov pro seniory. Do pochmurné atmosféry, se kterou si spousta z nás domovy seniorů spojuje, bude mít toto zařízení skutečně daleko. Kromě běžných pokojů, jako je pět jednolůžkových a čyři dvoulůžkové, zde bude i jeden, který pomůže řešit problém stárnoucích rodičů a jejich dětí se zdravotním postižením.  „Z naší několikaleté praxe v sociální oblasti jsme nezřídka naráželi na problém, kdy se rodiče, kteří pečují o své zdravotně znevýhodněné dítě, dostanou postupem času do situace, ze které není cesty ven,“ přibližuje ředitelka domova Radka Honzajková.

Představte si případ, kdy se manželskému páru narodí dítě s hendikepem. Je jedno, jestli se jedná o tělesné nebo duševní onemocnění. Rodiče se rozhodnou pečovat o své zdravotně postižené dítě v domácím prostředí a veškerý svůj život tomu uzpůsobí. Postupem času se z dítěte pochopitelně stane dospělý člověk a péče o dospělého člověka je již náročnější. I toto vše rodina zvládne a společným časem se dostane do fáze, kdy fyzické síly obou rodičů začnou ubývat a tak nastává situace, kdy se na pracovníky v rámci sociálního poradenství obracejí nešťastní a vyčerpaní rodiče, kteří prostě vyřknou: „My ani nesmíme umřít, kdo se pak o našeho syna postará? Potřebovali bychom zařízení, které nám pomůže, abychom zůstali spolu v jednom domově společně, naučili se společně chod a zvykli si na ošetřovatele a zdravotníky. Pak bychom mohli spokojeně odejít a nemuseli se bát, jak to bude dál, když tady nebudeme.“

Společné bydlení rodičů seniorů a jejich dětí s postižením

S touto myšlenkou vedení domova také přistupovalo k řešení. V nově vznikajícím domově vybudovali mimo jiné i trojlůžkový pokoj, který by měl sloužit primárně rodičům seniorům a jejich dítěti s postižením. Takovým rodinám, které chtějí zůstat spolu a zároveň jim již síly nestačí, a potřebují péči a pomoci o vlastní osobu i o svého blízkého. V tomto domově mohou být zapojeni do péče o „dítě“ dle vlastního uvážení a sil, a ještě si užít společný čas, který mají před sebou.

Před otevřením domova seniorů Střekov, kde takový pokoj bude v rámci poskytovaných služeb, se můžete těšit na den otevřených dveří, kde budete srdečně vítáni, a kde vás zaměstnanci provedou zařízením. O dni otevřených dveří se dozvíte s dostatečným předstihem.

Za celý kolektiv DS Střekov s.r.o. všem srdečně přejeme krásné a klidné prožití svátků vánočních a mnoho společných chvil se svými blízkými.

Bc. Markéta Pojtingerová a Mgr. Radka Honzajková, DS Střekov

1 komentář u V našem novém domově pro seniory zůstanete stále spolu

Komentáře jsou uzavřeny.