Ve stopách našich prezidentů

Foto: obec-lany.cz
  •  

Ten den byl plný zajímavostí a zážitků. Autobus po hodině a 10 minut jízdy z Teplic, zastavil nedaleko zámku Lány a šest desítek našich seniorů ze SPCCH se vydalo za historií, do které se zapisuje i naše generace.

Zámek Lány – barokní stavba na jižním okraji obce Lány v okrese Kladno je situován na severním okraji křivoklátských lesů. Jeho součástí je rozsáhlý anglický park, rybník s úsměvným jménem Bahňák, skleník kde se daří palmám. K zámku patří i Lánská obora a kostel. Tyto skvosty jsou chráněny jako kulturní památka České republiky. Zámek je majetkem státu od roku 1921, kdy se stal oficiálním letním sídlem našich prezidentů. Noha obyčejného člověka sem sotva kdy mohla v minulosti vkročit.  Ale svět se mění a dnes už část zámku, celý park, skleník i obora vítají všechny návštěvníky.

Mezi nimi jsme byli i my. Bylo co obdivovat! Západním schodištěm jsme vystoupili do reprezentačního prvního patra a prohlédli si Dveřník – to j takový přijímací salónek, následovalo nahlédnutí do Masarykova salonku, pracovny T. G. Masaryka, knihovny, Žlutého audienčního salonu a osvěžující pohled nám nabídka Modrá jídelna. Pak jsme se ocitli v Hudebním salonu, v němž se objevují i současní umělci. Z Reprezentační haly jsme sestoupili po dubovém schodišti k východu ze zámku. Ale to ještě nebylo všechno – zamířili jsme do kostela Nejsvětějšího jména Ježíš. Tady jsme si vydechli a načerpali další sílu. Nohy nás bolely, to je pravda, ale řekli jsme si, že přece nepřijdeme o exteriér. A dobře jsme udělali!

Park má rozlohu 110 ha, základem dnešní podoby je Plečnikův návrh. Je i otcem zdi z keramických cihel na východní hrázi rybníka, který zdobí kašna z pěti sloupů s chrliči bronzových lvích hlav.

Není divu, že nám po dvou hodinách prohlídky začalo kručet v žaludku. Do druhého patra zámku nás stejně nepustili, tam dnes „úřaduje“ náš prezident Petr Pavel, a tak jsme zamířili za občerstvením. Rozprchli jsme se, někdo do Pamětní síně Ch. Masarykové, další do Muzea T.G.M. s jezdeckou sochou a většina z nás vystoupala v tom šíleném vedru ještě k místnímu hřbitovu. Našli jsme co jsme hledali – hrobku rodiny Masaryků. Postáli jsme u náhrobku a přečetli si  vytesaná jména: CH.G. Masaryková, T.G. Masaryk, Jan Masaryk, A.G. Masaryková… Letos je tomu 86 let kdy zemřel první prezident Československé republiky – T.G. Masaryk…

Čas letěl a už jsme museli utíkat k našemu autobusu firmy Sláma. Jízdu nám dotoval teplický Magistrát, což bylo příjemné. Pohonné hmoty jsou velice drahé, takže bychom se sotva dostali na tento výlet, který připravila naše Ivana Fojtíková a také vzorný pomocník předseda ZO Mirek Kalabza. Po cestě domů jsme se ještě zastavili v Panenském Týnci, a někteří z nás si tam  byli dobýt energii, která údajně vyzařuje v nedostavěném chrámu.

Věra Lukášková, SPCCH Teplice