Za přepadání seniorů padl trest 14 let

  •  

Čtrnáct let vězení a vyhoštění z Česka. Takový je zatím nepravomocný verdikt ústeckého krajského soudu nad 30letým mužem ze Slovenska. Podle rozsudku oloupil nebo okradl devět lidí. Oběti byly zpravidla starší a méně pohybliví lidé.

Podle právní kvalifikace obžaloby hrozilo Juraji Zajacovi až 12 let vězení. Ústecký krajský soud ho ale nepravomocně odsoudil ke 14 letům za mřížemi. Důvodem bylo podle soudce Jiřího Bednáře například to, že byl za stejnou trestnou činnost v minulosti odsouzený.

Muž čelí i obžalobě i z maření výkonu úředního rozhodnutí. Na území České republiky se neměl vůbec zdržovat, byl totiž dřív vyhoštěn. Právě tento přečin ale sám obžalovaný přiznal. Naopak krádeže a loupeže, kterých se měl podle obžaloby dopustit zejména na seniorech, odmítl.

To zopakoval v závěrečné řeči i jeho právní zástupce František Nesvadba: „Myslím si, že je na místě mého mandanta potrestat. Navrhuji, aby mu byl uložen trest výkonu podmíněný a trest zákazu pobytu na území České republiky na přiměřeně dlouhou dobu.“

Série osmi případů se odehrála na přelomu loňského a letošního roku v Ústí nad Labem. Nejmladší oběti bylo 66 let, nejstarší 90 let. Oběti podle státního zástupce přepadával Zajac zezadu a za tmy. Několik seniorů skončilo po loupeži se zraněním v nemocnici. Poslední obětí, devátým okradeným, byl mladý muž z Trutnovska.

ČRO Sever/J. Bachorík

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*