Senioři v Jirkově mohou pěstovat petržel či meduňku i z postele

Foto: MěÚ Jirkov/Josef Dušek
  •  

Tady máta, rozmarýn, bobkový list. A tamhle zase ženšen, oregano, meduňka… Senioři v Jirkově mají novou mobilní bylinkovou zahrádku. V úterý ji veřejnosti slavnostně představili v Domově pro osoby se zdravotním postižením U Dubu.

Jednou z těch, která bylinky sázela, je klientka domova Anna Burianová. „Dřív jsem zahrádku měla, takže jsem byla zvyklá bylinky pěstovat,“ usmívala se nad zelenou nadílkou osmasedmdesátiletá důchodkyně. Její oblíbenou bylinkou je prý petrželka, ale pomáhala se všemi rostlinami. „Je krásné se k tomu zase vrátit a vidět, jak to všechno kvete,“ dodala.

Mobilní zahrádku představují čtyři bytelné stolky na kolečkách. Tři už jsou plné substrátu a nejrůznějších bylinek. Ty senioři osázeli během září na zahradě. Čtvrtý stůl je určený na přesazování. „Díky tomu, že jsou stoly vyvýšené, k nim mají dobrý přístup i klienti na invalidních vozících a dokonce i ti, kteří jsou upoutaní na lůžko,“ popisuje vedoucí sociálního úseku Veronika Nestlerová. „Navíc se s nimi můžeme pohybovat po celé budově a díky tomu dovézt tu krásu, zeleň a vůni klientům přímo na pokoj.“

Bylinky však v domově nejsou jen na okrasu či k očichání. Senioři si mohou třeba natrhat lístky meduňky do čaje nebo posypat pomazánku na chlebu čerstvou pažitkou. Bylinky také použily na výrobky, které budou prodávat v rámci jirkovského charitativního Adventu.

Zahrádku, nyní již umístěnou uvnitř budovy, otevřela slavnostně místostarostka Jirkova Dana Jurštaková. „U nás v rodině se říkalo, že zeleni a květinám se daří tak dobře, jak dobře se o ně lidé starají. Tady je vidět, že tu máte všichni dobré srdce a šikovné ruce,“ vysekla poklonu nad rozkvetlými záhonky. Na sebe pak prozradila, že sama na zahrádce své květiny nahlas chválí, aby jí dobře kvetly.

Mobilní bylinkou zahrádku pořídil Městský ústav sociálních služeb v Jirkově díky daru od Nadačního fondu Veolia. Ten představoval 38 tisíc korun. Organizace za něj pořídila nejen stoly, substrát a bylinky, ale také upravila část zahrady tak, aby se tam dalo se sazenicemi pracovat. Zástupce nadačního fondu Veolia  ing. František Fedor se byl na slavnostním představení také podívat a z výsledku byl nadšený. „Tady se krásně projevilo přísloví „Komu se nelení, tomu se zelení“,“ nechal se slyšet.

Celodenní Den otevřených dveří pořádal MěÚSS nejen ve zmíněném Domově pro osoby se zdravotním postižením, ale také v Domově pro seniory v Mládežnické ulici. Šlo o akce v rámci Týdne sociálních služeb, který se koná od 3. do 9. října 2016.

tz_bylinkovazahradka2 tz_bylinkovazahradka1

Městský úřad Jirkov