Pocta profesorce Jitce Švábové

  •  

Pátý vzpomínkový koncert na legendární ústeckou pedagožku, profesorku sólového zpěvu, jež vychovala řadu vynikajících operních sólistů, kteří se uplatnili na domácích i světových scénách, se uskutečnil v ústeckém muzeu. Jitka Švábová (4. 11. 1911 Ústí nad Orlicí – 30. 6. 2003 Ústí nad Labem) se začala pedagogické činnosti věnovat již po dokončení konzervatoře v Praze roku 1947.

Po krátkém působení v hlavním městě trvale zakotvila na LŠU v Ústí nad Labem. Více než padesát let kultivovala zdejší kulturní prostředí a věnovala se mnohým amatérům i profesionálům, kteří k ní do Ústí dojížděli z celé republiky a později i ze zahraničí. Vychovala několik generací vynikajících sólistů, operních pěvců, působících na našich i světových scénách. Za úspěšnou pedagogickou činnost a šíření dobrého jména české kultury u nás i ve světě jí ministerstvo kultury udělilo medaili Artis Bohemiae Amicis.

Zemřela 30. června 2003 uprostřed práce s účastníky mezinárodního mistrovského kursu. Po koncertě se konalo setkání žáků a příznivců prof. Jitky Švábové, autogramiáda umělců. Součástí večera byl i doprovodný program (promítání, výstavka, setkání s posluchači). Návštěvníci obdrželi CD k 5. výročí vzpomínkových koncertů a získali informace o vzniku Nadace prof. Jitky Švábové.

 

Muzeum města Ústí nad Labem

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*