NAPSALI JSTE NÁM: Česko – Slovenské odpoledne na zámku provázela Radost

  •  

Seniorský pěvecký soubor Radost z Hrobu u Teplic pěkně rozvášnil ve čtvrtek odpoledne plný sál na zámku v Trmicích. Když své dobové tanečky a kostýmy představili herci s drsným názvem „Žlučové kameny“, bylo všem jasné, že na tuhle akci se bude dlouho vzpomínat.

V první řadě seděl senátor Jaroslav Doubrava, vedle něho předseda Republikové rady OS v ČR Andrej Dan Bárdoš, předsedkyně Obce Slováků žijících v Ústí nad Labem Janka Nedvídková, starostka Trmic Jana Oubrechtová a další hosté. Celou hodinu se vzpomínalo na Karla Hašlera, jeho písničky zpívali všichni. Když došlo na tu písničku českou, leskly se oči i zkušenému senátorovi.

„Náš pěvecký sbor je složen výhradně z místních seniorů, jediný muž se jmenuje Jaromír Stránský (74), patřičně si ho rozmazlujeme. Sólistka v originálním moravském kroji se jmenuje Ludmila Holá, vedle ní stála vedoucí Klubu seniorů v Hrobech Věra Folkrechová. Všichni se snaží, dochází pravidelně na zkoušky, baví je to. Když se k písničkám přidají naši ochotníci s tanečkem, je to paráda,“ popisuje vedoucí souboru Radost Pavla Vaserbauerová a dodává: „Nejstarší herečkou je paní Doris, s bílým kvítkem za čepicí oslavila letos šestaosmdesát let. Pana Hašlera každý z přítomných zná, ale málo lidí ví, že nebyl pouze písničkář. Narodil se 31. října 1879, v seznamu jeho aktivit bylo herectví, textař, spisovatel, skladatel, scenárista, dramatik, režisér. Když někde zazní jeho Pětatřicátníci, Bílý kvíteček, Po starých zámeckých schodech nebo Strahováček babičky slzí a dědečkové koukají dlouho do země. Já jsem bývalá učitelka, ale tak pilné žáky jsem nikdy neměla.“

Když se na koordinační schůzce sejdou Jana Oubrechtová, Janka Nedvídková, Vlasta Součková a Eva Tomsová, výstupem je vždycky zajímavá akce.

Miroslav Vlach

Napište první komentář

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zobrazen veřejně.


*