Jan Richter: Jízdné pro seniory zdarma podpořím

  •  

V čele finančního výboru Ústeckého kraje stojí už více než rok Jan Richter. On a jeho kolegové mají na starosti finance také na sociální služby. A jak říká, senioři jsou důležitou součástí společnosti, které je třeba se věnovat a neustále péči zlepšovat.

Jste předseda finančního výboru, kolik peněz jde v kraji na seniory?

V této době celkový rozpočet odboru sociálních věci přesahuje částku 1,2 miliardy korun. Samozřejmě tento odbor financuje služby nejen pro seniory.

A má kraj dostatek financí na podporu seniorů?

Důležitým faktem je, že Ústecký kraj nevyplácí seniorům jejich důchody. Finance, které Ústecký kraj vynakládá na sociální služby, se k seniorům dostanou v podobě služeb, jako jsou domovy pro seniory nebo podpora senior pasů a další. Sumu financí, kterou kraj investuje do sociálních služeb, ovlivňuje stav ekonomiky, které se nyní nebývale daří a to i díky bývalému ministru financí Andreji Babišovi. Samozřejmě se snažíme, aby do sociálních služeb bylo uvolněno postupně stále více financí, abychom tuto oblast byli schopni do budoucna dostat na vyšší úroveň.

Které seniorské aktivity kraj podporuje?

Předsedou finančního výboru jsem již déle než rok a za tu dobu jsem mnohá  zařízení pro seniory navštívil a měl tedy možnost vnímat požadavky seniorů. Ústecký kraj velmi aktivně podporuje senior pasy, jejichž obliba u seniorů v poslední době rychle roste. Mě samotnému se zdá přínosný vládní návrh zákona jízdného pro seniory zdarma, který budu samozřejmě podporovat.

Jak chce kraj seniory do budoucna podporovat?

Poradní orgán hejtmana Ústeckého kraje se nedávno sešel a projednával mimo jiné také otázku tvorby dotačního programu pro seniory, který by sloužil zejména pro volnočasové aktivity seniorů v našem regionu. Nutné je tedy především reagovat na aktuální potřeby seniorů, které se v průběhu let mění. Roste počet aktivních seniorů, kterým kraj musí nabídnout pro ně zajímavé služby.

Máte pocit, že je Ústecký kraj přívětivý k seniorům?

Ústecký kraj pravidelně každoročně podporuje soutěž Senior Art či seniorské sportovní hry v Litvínově, pomáhá také s vydáváním čtvrtletníku Seniorské listy a podporuje mnoho dalších aktivit. Myslím si, že Ústecký kraj je k našim seniorům přívětivý a stále pracuje na zlepšení.

Jak se seniorům podle vás v kraji žije? Co jim nejvíce chybí, případně naopak?

Určitě je velmi důležité se zaměřit na zlepšení systému pečovatelských služeb a domů pro seniory v našem regionu. Vzhledem k tomu, že stále stoupá počet aktivních seniorů,  volnočasové aktivity pro seniory jsou tedy jedním z bodů ke zlepšení. Dále například senior pasy, doprava zdarma nebo slevy na kulturní a turistické akce budou seniory v Ústeckém kraji jistě vítanou změnou.

Co výše důchodů, přijde vám dostačující? A považujete systém valorizací penzí za dobrý?

Česká republika dlouhodobě potřebuje důchodovou reformu a já věřím tomu, že současná vláda pod vedením Andreje Babiše přijde s tolik potřebnými změnami. Vláda v tomto roce navrhla zvýšení důchodů až o 1000 Kč. Tento návrh nyní musí schválit Parlament České republiky. Výše důchodů v celosvětovém měřítku samozřejmě dostačující není a je nutné na tomto faktu konstruktivně pracovat.

Jak se díváte jako poslanec na to, že téměř 90 tisíc seniorů má exekuci na důchod? Co s tím lze dělat? Může kraj či stát těmto lidem nějak pomoci?

Samozřejmě počet seniorů, kteří mají exekuci na důchod je alarmující. Zde jsou potřeba aktuálně přijmout tři novelizace zákona, na kterých vláda České republiky pracuje – novela insolvenčního zákona, který umožnuje oddlužení, průměrné zvyšování důchodů a zvýšení finanční gramotnosti seniorů. Senioři jsou dle mého názoru nejvíce ohroženi například různými podomními prodejci zboží a půjček. Kraj bude aktivně podporovat novelizace zákonů, kterými bude možné snížit počet seniorů, kteří se ocitnou v exekuci.