Zemřel milovník umění Jiří Ort


Město Ústí nad Labem ztratilo významnou osobnost kulturního života. Jiří Ort zemřel v Ústí nad Labem v sobotu 19. října 2024. Poslední rozloučení proběhne v úterý 29. října od 12:00 hodin ve starém krematoriu na Střekově v Ústí nad Labem.

PhDr. Jiří Ort se narodil v Praze dne 14.listopadu 1939. Dětství a mládí prožil v Mladé Boleslavi, kde také vystudoval obchodní akademii. Poté pracoval v kultuře, například v místním mladoboleslavském divadle. Absolvoval studium na Univerzitě Karlově, kde získal doktorát z pedagogické psychologie. V roce 1975 absolvoval ještě vysokoškolské studium sociologie a psychologie na Vysoké škole ekonomické v Praze.

V letech 1965-1968 pracoval jako redaktor v Československé rozhlase v Praze, pak se přestěhoval do Ústí nad Labem, kde zbytek života pracoval jako sociolog a referent oddělení bezpečnosti a hygieny práce v ústeckém Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Vedle toho externě působil jako učitel na chemickém učilišti a od počátku 90.let 20.století na ústecké Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, kde svého času také vydal skripta „Kapitoly ze sociologie stáří a stárnutí“.

V šedesátých letech Jiří Ort napsal několik studií o médiích, znovu pak byl významně autorsky činný od konce 20.století. Byl například spoluautorem knihy o dějinách ústecké Spolchemie „Dílo sedmi generací“ z roku 2008, vydal texty z pozůstalosti svého otce „Mrtvý se vrací“, sám pak byl autorem vzpomínkových knih „Vyprávění o pražském Montmartru na Zámeckých schodech“ (2019), „Co bylo, to bylo“ (2021) a „Potěšení a útěcha v éře normalizace“ (2023). Řadu článků publikoval ve specializovaném časopise Knižní značka, kde byl redaktorem.

Jiřího Orta po celý život provázela láska k výtvarnému umění, kterou mu dala do vínku rodinná tradice. Od příchodu do Ústí nad Labem se stal aktivním sběratelem grafiky, svůj zájem soustředil na ex libris. Postupně vytvořil jedinečnou sbírku, kterou doplnil odbornou knihovnou. Stal se uznávaným odborníkem, který měl blízké osobní vztahy s řadou z našich nejvýznamnějších výtvarných umělců druhé poloviny 20.století. O plody svého sběratelského úsilí se dělil s veřejností na mnoha výstavách, organizací přednášek a tematických výletů. Nakonec se v minulých letech rozhodl svou sbírku včetně stovek knih a výstavních katalogů darovat do muzea v Ústí nad Labem, kde se nyní nachází.

Muzeum města Ústí nad Labem