Vracení přeplatků za léky má skončit

  •  

Systém doplatků za léky by se měl od ledna zjednodušit. Pro pacienty prý bude komfortnější, když na něj budou dohlížet lékárníci. Po dosažení či překročení limitu nastaveného zdravotní pojišťovnou už by pacienti za léky nic dalšího neplatili. Každoroční vracení přeplatků, které v současnosti pojišťovny posílají lidem na účet nebo složenkou, by skončilo.

Lékárníci v systému uvidí, zda už pacient na doplatcích za léky hraniční částky dosáhl. Maximální výši doplatku na léky, takzvaný ochranný limit, stanovuje zákon. U nezletilých a seniorů starších 65 let je to tisíc korun na rok. Lidé starší 70 let a zdravotně postižení doplácejí za léky na předpis nanejvýš pět set korun ročně. U ostatních je roční limit pět tisíc korun. Po dosažení či překročení limitu nastaveného pojišťovnou už by lidé za léky nic dalšího neplatili.

„Existence ochranných limitů pro různé skupiny pacientů je velmi důležitá, nicméně současný systém administrace a vracení započitatelných doplatků po překročení limitu je pro pacienty finančně zatěžující a pro zdravotní pojišťovny technicky náročný. Proto navrhujeme, aby po překročení limitu pacienti už započitatelné doplatky v lékárně neplatili a jejich administrace proběhla pouze mezi zdravotní pojišťovnou a lékárnou bez zatěžování pacientů,“ vysvětluje viceprezident České lékárnické komory Martin Kopecký. O nastavení systému se podle lékárníků ještě debatuje. Znamená to ale, že vratky přeplatků za léky nebudou chodit zpětně na bankovní účet nebo poštovní složenkou, ale lidem se načtou automaticky.